Оказва се, че наименованието „смартфон“ е доста точно, тъй като в джобовете си държим невероятно сложна технология. От камерата до екрана и всичко останало – титани в индустрията като Apple, Samsung и Google продължават да усъвършенстват технологиите в телефона ни. А сензорите може би са най-впечатляващата част.
Всички знаем, че в смартфона ви има много сензори, и сигурно ще ние необходим един цял ден, за да изброим всеки един от тях. За щастие, повечето от тях могат да бъдат разпределени в три основни категории: сензори за движение, местоположение и околна среда. Сензорите за движение са повече или по-малко основните сензори на смартфоните, които измерват неща като ускорение и гравитация. Сензорите за местоположение на практика говорят сами за себе си. Те дават възможност на смартфона ви да проследява физическото ви местоположение. Сензорите за околна среда измерват природните данни, като влажност, налягане и температура. Те са от съществено значение за функции като прогноза за времето и спиране на прегряването на телефона.
Когато се използват заедно, трите различни сензора вдъхват живот на вашия смартфон. По този начин те превръщат устройството с джобни размери във важен инструмент в ежедневието. Тези категории обаче са обширни, така че нека разгледаме някои от по-важните сензори, които се намират във всеки смартфон, и какво всъщност правят те.
Акселерометърът
Акселерометърът е първата част от сложната сензорна технология в смартфона ви и – изненада – измерва ускорението. Разбира се, всичко е много по-сложно, тъй като в телефона ви не е поставен само някакъв голям сензор за движение. В него са поставени множество по-малки сензори, които работят заедно, за да отчетат данни като гравитация, вибрации и наклон. С помощта на тази информация телефонът ви може да определи колко бързо се движи и в каква посока се движи.
Много приложения разполагат с функции, които използват акселерометъра на смартфона ви за различни цели. Всички приложения за здраве и фитнес – като Apple Health, Google Fit и Samsung Health – които следят дневните ви стъпки в реално време, могат да го правят благодарение на акселерометъра. Apple Maps и Google Maps го използват, за да следят колко бързо се движите. Така те могат да изчислят времето на пристигане или да го използват заедно с местната информация, за да сравнят текущата ви скорост с ограничението на скоростта. Дори Snapchat използва акселерометъра на телефона ви в интерактивната си карта, като поставя симпатичен автомобил около вашия bitmoji, когато регистрира, че се движите в превозно средство.
Жироскопът
Чудили ли сте се някога как смартфонът ви разпознава ориентацията, в която се намира? Автоматичното превключване на камерата ви между портретен и пейзажен режим е изключително удобно, но не би било възможно без жироскопа.
Жироскопите работят заедно с акселерометъра, за да измерват ъгловата скорост на смартфона ви. Това става като проследяват всички промени във въртенето на устройството и винаги знаят коя е посоката нагоре. Той знае кога обръщате телефона си настрани, като настройва екранното изображение към новата ориентация на устройството. Ето защо iPhone и Android имат функции за автоматично завъртане и блокиране на ориентацията, за да контролират кога можете и кога не можете да завъртите екрана. Въпреки че тази статия се фокусира върху употребата му в смартфоните, жироскопите са важни в множество технологии, включително при самолетите и игровите конзоли.
Всяко приложение, което отчита движението на телефона ви, използва неговия жироскоп. Спомнете си времето, когато играта Doodle Jump доминираше в индустрията за мобилни игри. Тя караше всички да накланят телефона си, за да се уверят, че героят продължава да скача нагоре. По същия начин всяка състезателна игра, в която накланяте телефона си като волан в реалния живот, трябва да благодари на жироскопа. Докато в игрите често се използват жироскопи, камерите на iPhone също използват тази технология за правене на панорамни снимки и видеоклипове на забавен каданс. Подобно на акселерометъра, жироскопите помагат на GPS-а на устройството ви, за да не се изгубите.
Магнитометърът
Ако досега не сте разбрали, повечето сензори на смартфоните работят заедно, за да определят физическото местоположение на устройството. А магнитометърът е просто още една брънка от цялото. Подобно на другите сензори за смартфони, вероятно можете да предположите какво прави магнитометърът само от името му. Той помага на устройството ви да разбере ориентацията си в пространството, като определя местоположението ви спрямо магнитните полюси на Земята. Казано по-просто, магнитометърът на телефона ви измерва околните магнитни полета и след това може да ви каже в коя посока е север.
Естествено, можете да благодарите на магнитометъра на телефона си, че е дал живот на приложението-компас. Всеки път, когато отворите това приложение, сензорите веднага започват да работят, като предоставят предимствата на компаса във вашата ръка. Подобно на другите сензори, споменати в този списък, магнитометрите (и компасите) играят жизненоважна роля за работата на GPS на вашия смартфон. Без тях телефонът ви няма да знае в коя посока е север.
GPS
Не е изненадващо, че GPS е един от най-използваните сензори в смартфона ви и е попаднал в този списък. Всеки смартфон се предлага с инсталирана технология за глобална система за позициониране, която работи с другите сензори, включени в този списък.
Обикновените GPS модеми само приемат сигналите от GPS сателитите. Те разполагат със синхронизирани атомни часовници и намиращи се в една и съща точка на пространството. Принципът на действие се базира на измерването на разстоянието от мястото, чиито координати търсим, до група спътници, чиито координати са точно определени и известни. Разстоянието се пресмята на базата на времето за разпространение на радиосигнала от спътника до потребителя. Благодарим за уточнението от страна на Георги).
Новите A-GPS устройствата във вашия смартфон работят, като изпращат сигнали до правителствените сателити. Те се намират в орбита около Земята и изпращат сигнала обратно до вашето устройство. След това GPS приемниците в телефона ви изчисляват колко време е отнело на сигналите да се върнат от сателитите, триангулирайки местоположението ви на планетата. Така че, когато позволите на операционната система на смартфона ви да споделя местоположението ви с GPS приложение, телефонът ви може да ви проследява в реално време. И тъй като GPS работи предимно със сателити, навигацията ви продължава дори когато нямате никаква мобилна или безжична връзка. Поради тази причина съществуват редица страхотни офлайн GPS приложения за iPhone и Android. Все пак фактори като наличието и силата на клетъчния сигнал и някои други данни могат да подобрят GPS локализирането на вашето устройство.
Естествено, приложения като Apple Maps, Waze и Google Maps задействат GPS модулите на вашия смартфон. Всички приложения за споделено пътуване (Uber, Lyft и др.) също използват GPS технологията, а приложения като Snapchat и Instagram разполагат с GPS функции, които могат да определят съвсем точно текущото ви местоположение.
Източник: Kaldata
Leave a Reply