Има много спорни теми, които САЩ и Китай могат да обсъдят – от технологичните санкции, които Вашингтон наложи на страната, до все по-агресивната позиция на азиатската държава спрямо Тайван, но само едно нещо ще бъде в дневния ред на срещата на пратениците на двете страни днес в Швейцария – изкуственият интелект и неговите потенциални опасности.
На срещата в Женева, която се нарича откриваща размяна на мнения, ще се търсят начини за намаляване на рисковете от изкуствения интелект.
Президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Китай Си Дзинпин се договориха да започнат разговори за безопасността на ИИ по време на срещата си на върха на АПЕК през ноември, пише Axios.
САЩ ще бъдат представени на разговорите от Тарун Чабра от Съвета за национална сигурност на САЩ и от изпълняващия длъжността специален пратеник на Държавния департамент за критични и нововъзникващи технологии д-р Сет Сентър. Китай изпраща служители от Министерството на външните работи и от Националната комисия за развитие и реформи.
Напоследък се наблюдава значителен напредък в областта на управляваните от изкуствен интелект оръжия и военни кораби – област, в която САЩ са решени да изпреварят Китай. Миналия месец Военновъздушните сили на САЩ обявиха, че успешно са тествали модифициран изтребител, управляван от изкуствен интелект в битка с човешки пилоти.
Една от най-сериозните заплахи, свързани с ИИ е опасението, че някоя държава може да използва технологията, за да контролира своите системи за ядрени оръжия.
Това може да позволи на ИИ да определя целите или дори момента на нанасяне на удара. Преди няколко седмици САЩ заявиха, че контролът върху ядрените им оръжия винаги ще остане в ръцете на хора и поискаха от Китай и Русия да дадат същото обещание. Изглежда много вероятно делегацията на САЩ да зададе въпрос на Китай по този въпрос по време на днешната среща.
Можем да очакваме, че участниците в срещата ще обсъдят и създаването на международни правила и разпоредби относно използването на ИИ.
Макар, че делегатите несъмнено няма да постигнат съгласие по много теми, Китай посочи, че би бил отворен да работи със САЩ за справяне с ИИ. САЩ спечелиха Китай като съавтор на първата в историята резолюция за ИИ, гласувана от Общото събрание на ООН през март.
„Със сигурност не сме на едно мнение с КНР по много теми и приложения на ИИ, но вярваме, че комуникацията по критичните рискове, свързани с ИИ може да направи света по-безопасен.“заяви представител на САЩ
Leave a Reply