TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Ето какви точно ще бъдат подобренията в производителността на PlayStation 5 Pro

Сподели с приятели.

Предишни слухове и изтичания на информация нарисуваха донякъде неясна картина за предстоящата геймърска конзола PlayStation 5 Pro на Sony. Нова документация обаче може да изясни някои подробности.

Съобщава се, че новата конзола, която се очаква да се появи към края на тази година ще предлага значително подобрена производителност в трасирането на лъчи, upscaling, базиран на изкуствен интелект и други нови функции, които разработчиците биха могли да използват за значително подобряване на графиката в игрите.

Изданието Eurogamer се е сдобило с документи от портала за разработчици на Sony, които хвърлят нова светлина върху подобренията. PlayStation 5 Pro ще използва комбинация от увеличена мощност и нова функционалност, за да повиши производителността и качеството на изображението.

Новата информация потвърждава по-ранните слухове, че PlayStation 5 Pro ще разполага с 60 изчислителни единици в сравнение с 36-те при оригиналния PlayStation 5. Това обаче означава, че графичният процесор на новия модел работи с базова тактова честота от 2,18 GHz – малко по-ниска от 2,23 GHz за оригиналния PS5. Малко вероятно е разликата от 3% да влоши производителността, а PS5 Pro може да увеличи честотата си до 2,35 GHz в ограничени сценарии. Освен това чипът може да разполага с 256 KB L1 кеш в сравнение със 128 KB при този на предшественика си.

Въпреки че на хартия новият модел достига теоретична производителност от 33,5 TFLOPs, което е повече от три пъти повече от 10,23 TFLOPs на базовия PlayStation 5, в документацията на Sony се казва, че практическата производителност на растеризацията трябва да се увеличи само с около 45%. Въпреки това кешът L0 се удвоява от 16 KB на 32 KB, за да се подобри производителността на рейтрейсинга. Предишни слухове сочат, че PlayStation 5 Pro може да изпълнява RT операции между два и четири пъти по-бързо, вероятно благодарение на новия хардуер, базиран на предстоящата архитектура RDNA 4 на графичния процесор на AMD, за която изтичащите данни твърдят, че е напълно различна от RDNA2.

Други полезни нови функции включват хардуерна поддръжка за засенчване с променлива скорост (VRS) и мрежови шейдъри. И двете технологии са налични от известно време, но се използват ограничено в игрите, отчасти поради липсата на пълна поддръжка от страна на PS5.

Въпреки че на хартия новият PlayStation достига теоретична производителност от 33,5 TFLOPs, което е повече от 3 пъти повече от 10,23 TFLOPs при базовия PlayStation 5.

Въпреки това, в документацията на Sony се казва, че практическата производителност на растеризацията трябва да се увеличи само с около 45%. Въпреки това L0 кешът се удвоява от 16 на 32 KB, за да се подобри производителността на трасирането на лъчи. Предишни слухове сочат, че PlayStation 5 Pro може да изпълнява операции, свързани с трасиране на лъчи между 2 и 4 пъти по-бързо. Това вероятно ще е възможно благодарение на новия хардуер, базиран на предстоящата архитектура RDNA 4 на графичния процесор на AMD, за която изтичащите данни твърдят, че е напълно различна от RDNA2.

Други полезни нови функции включват хардуерна поддръжка за засенчване с променлива скорост (VRS) и мрежови шейдъри. И двете технологии са налични от известно време, но се използват ограничено в игрите, отчасти поради липсата на пълна поддръжка от страна на PlayStation.

Мрежовите шейдъри позволяват на игрите да изобразяват значително повече геометрични детайли и са основната причина за прословутите високи системни изисквания на Alan Wake 2, например. В същото време VRS спестява производителност, като същевременно запазва качеството на изображението, като намалява разделителната способност на части от екрана, които играчите е по-малко вероятно да забележат, като например области, покрити с пълна тъмнина. Остава неясно доколко разработчиците на игри ще използват функциите само за PlayStation 5 Pro, тъй като конзолата вероятно ще съставлява малка част от общите продажби на PS5.

// СВЪРЗАНИ СТАТИИ:

Тези функции вероятно ще се комбинират с изтеклата по-рано информация за PlayStation Spectral Super Resolution – отговорът на Sony на DLSS технологията на NVIDIA, който ще увеличава мащаба на игрите с по-ниски резолюции с помощта на машинно обучение, за да увеличи честотата на кадрите. Изглежда, че Sony улеснява максимално разработчиците при внедряването на технологията, като се надява, че те ще я добавят към много по-стари заглавия.

Sony не е потвърдила официално плановете си да пусне PlayStation 5 Pro, но се очаква конзолата да се появи по-късно тази година. Подробностите за цената и включването на дисково устройство към нея не са ясни.

Източник: Kaldata

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *