Изкуственият интелект удря световния пазар на труда „като цунами“. През следващите две години изкуственият интелект вероятно ще засегне 60% от работните места в развитите страни и 40% от работните места по света.
Това заяви в Цюрих Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд, пише Reuters.
„Имаме много малко време да подготвим хората за това, да подготвим бизнеса за това“ — каза тя на събитие, организирано от Швейцарския институт за международни изследвания, свързан с университета в Цюрих.
Тя също така вярва, че това може да донесе огромни печалби в производителността, ако „го направим правилно“. Това обаче може да доведе и до повече дезинформация и, разбира се, повече неравенство в обществото.
Освен това Кристалина Георгиева отбеляза, че световната икономика е станала по-податлива на сътресения през последните години, имайки предвид глобалната пандемия през 2020 г., както и войната в Украйна.
През януари тази година МВФ вече прогнозира, че изкуственият интелект ще засегне почти 40% от работните места по света, като ще замени някои и ще допълни други.
Оценявайки потенциалното въздействие на ИИ върху глобалния пазар на труда, експертите на МВФ казаха тогава, че в много случаи е вероятно той да допълни човешкия труд.
Припомняме, че изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск прогнозира развитието на изкуствен интелект, който ще бъде по-умен от най-умния човек, вероятно до 2025 или 2026 г.
В отворено писмо Илон Мъск и група експерти по изкуствен интелект и представители на индустрията призоваха за шестмесечна пауза в разработването на системите, по-мощни от наскоро разработения OpenAI GPT-4, цитирайки потенциалните рискове за обществото и човечеството.
Leave a Reply