Изследователи от Барселонския институт за глобално здраве (ISGlobal) са оценили нивото на излагане на радиочестоти от 5G базовите станции за гражданите и собствениците на смартфони. Изследвани са три сценария: с изключен предавател на смартфона, в режим на предаване и отделно получаване на голямо количество данни. Измерванията са направени в градски и селски райони, където плътността на радиосигналите е различна.
Оказва се, че 5G не е толкова страшен в града, колкото на село.
Ситуацията с 5G свързаността е тествана в Швейцария, където новият стандарт вече е въведен в цялата страна – първият в ЕС. Учените тестваха за първи път нова методика за измерване на радиационното облъчване, която вече ще се извършва на всеки 3 години в Европа, за да се оцени въздействието на кулите за мобилни телефони върху околната среда. Мощността на радиацията се измерва с устройство (RF-експонометър), което се носи в раница на гърба. Отделно се използва смартфон със сензор и специално приложение, за да се проследи мощността на приемо-предавателя на устройството.
Учените са направили измервания на работни места, в офиси, училища, на обществени места, в паркове и в градски транспорт. В рамките на теста са изследвани показанията на електромагнитното поле на 5G на повече от 30 000 места в два града (Цюрих и Базел) и три села (Хергисвил, Вилисау и Дагмерзелен). Градовете се характеризират с по-гъсто разполагане на 5G базови станции, докато в селата те са по-рядко разположени.
Когато предавателят на смартфона е изключен (самолетен режим), по-голямата част от излъчването идва от базовите станции. Изследователите са установили, че нивата на излагане на радиация се увеличават с нарастване на гъстотата на населението.
Средната стойност за селските райони е 0,17 mW/m2, докато средната стойност за градовете е 0,33 mW/m2 за Базел и 0,48 mW/m2 за Цюрих. Това са нивата, които създават постоянно радиочестотно натоварване на околната среда и на гражданите, които нямат телефон в джоба си.
„Най-високите нива на радиация са засечени в градските бизнес квартали и обществения транспорт, които нива все още са повече от сто пъти под международните регулаторни стойности.“обясняват изследователите
В сценария, при който е било пуснато максимално изтегляне на данни (изтегляне на големи файлове), радиацията се е увеличила значително до средно 6-7 mW/m2. Авторите отчасти обясняват това увеличение с формирането на лъча – техника, свързана с 5G базовите станции, която по-ефективно насочва сигналите към потребителя, което води до по-високо облъчване по време на изтеглянето на данни. Облъчването като цяло е било по-високо в двата града, вероятно поради по-големия брой 5G базови станции.
И накрая, сценарият, при който бяха регистрирани най-високите нива на радиочестотно поле, беше този за изпращане на данни, при който тестовият мобилният телефон беше настроен да качва постоянно големи файлове.
Средната експозиция при този сценарий е около 16 mW/m2 в градските райони и почти два пъти по-висока в селата (29 mW/m2). При този сценарий най-силният източник на радиация е телефонът, който изпраща данните, а експозицията е много по-висока в селата поради по-ниската гъстота на базовите станции, която намалява качеството на сигнала и принуждава устройствата да използват повече енергия за изпращане на данни.
„Трябва да имате в предвид, че в нашето проучване телефонът беше на около 30 сантиметра от измервателното устройство, което означава, че нашите резултати може да подценяват реалното въздействие на радиацията. Потребителите държат устройствата си по-близо до тялото и по този начин излагането на радиочестотни ЕМП може да е 10 пъти по-голямо.“предупреждават авторите на статията
10 пъти по-високо в най-лошия случай означава, че прехвърлянето на големи файлове на открито ще граничи и дори ще надхвърли допустимите здравни норми на ЕС за излагане на радиация.
„В обобщение, това проучване показва, че въздействието върху околната среда е по-малко, когато гъстотата на базовите станции е ниска. В такава ситуация обаче излъчването от мобилните телефони е с порядък по-високо.“заключават изследователите
Това води до парадоксална последица: средният потребител на мобилен телефон е по-силно изложен на радиочестотни електромагнитни полета в райони с ниска плътност на базовите станции. Подобни измервания ще бъдат извършени два пъти в рамките на 3 години в още 9 европейски държави, което ще позволи да се наблюдават потенциалните промени в излагането на населението на въздействието на 5G в хода на разпространението му.
Резултатите от проучването са публикувани в Environmental Research и предоставят данни, които са от значение за епидемиологичните изследвания, комуникациите и управлението на риска.
Източник: Kaldata
Leave a Reply