TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Китай предложи на Apple прост и сложен начин за стартиране на Apple Intelligence в страната

Сподели с приятели.

Ако Apple се опита да внедри своя собствена система с изкуствен интелект в Китай ще трябва да премине през „дълъг и сложен процес“, за да получи разрешение за това, заявиха местните власти, както съобщава Financial Times. Според тях за компанията ще бъде по-лесно да преговаря с местни разработчици.

Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук пристигна в Китай вчера – това е третото му посещение в страната през тази година. Сега компанията ще трябва да се справи със сложността на регулаторния режим в Китай и да осигури присъствието на пакета от функции с изкуствен интелект Apple Intelligence в устройствата, продавани на местния пазар – през последните месеци компанията преговаря с местни разработчици. В САЩ Apple започна да внедрява тези функции през октомври.

Apple е обмисляла пускането на собствени езикови модели в Китай, но местните власти са заявили, че чуждестранните компании ще трябва да преминат през дълъг и сложен процес на проверка, за да получат разрешение за това, така че партньорството с местни разработчици изглежда най-добрият вариант.

За разлика от това, ако чуждестранните производители решат да приемат вече проверените големи езикови модели на китайските разработчици, те ще се сблъскат с „прост и лесен процес на одобрение“, заяви високопоставен служител в Държавната служба за интернет информация към Администрацията за киберпространство на Китай.

Apple възлага големи надежди на функциите с изкуствен интелект и очаква те да увеличат продажбите на устройствата, понеже те се поддържат относно от най-новите устройства на компанията. Спадът в продажбите на продукти на Apple в Китай е подхранван от кампанията на Пекин за намаляване на използването на iPhone сред държавните служители, както и от напрегнатите отношения между Китай и САЩ. Друг фактор беше успехът на местната Huawei, която също внедри собствени системи с изкуствен интелект в своите продукти.

В САЩ функциите, част от Apple Intelligence се изпълняват локално на устройствата и на сървърите в облака на Apple, а за обработка на особено сложни заявки се използват ресурсите на OpenAI.

Ако компанията не може да използва собствените си големи езикови модели в Китай, тя ще трябва да се възползва от подкрепата на местни партньори. Американската компания вече е обсъждала партньорства с китайските компании Baidu, ByteDance и Moonshot.

Китай е най-важният пазар на Apple извън САЩ – той е допринесъл за 17% от приходите на компанията за последната фискална година, която приключи през септември, но продажбите в страната са намалели с 8% на годишна база. Ако компанията подпише споразумение за партньорство, Apple Intelligence вероятно няма да се появи на устройствата в Китай преди втората половина на 2025 година, смятат анализаторите.

По време на посещението си в Пекин миналия месец Кук заяви пред местни медии, че компанията „работи усилено“ за дебюта на Apple Intelligence в Китай.

„Зад това стои много специфичен регулаторен процес и ние трябва да го завършим и се надяваме да представим Apple Intelligence на китайските потребители възможно най-скоро.“каза Кук

Източник: Kaldata

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *