Миналата седмица в обсерваторията „Вера Рубин“ в Чили приключи инсталирането на революционна 3200-мегапикселова камера (LSST). Високотехнологичното устройство, тежащо 2,994 килограма е оборудвано със сензор, състоящ се от 189 високочувствителни CCD детектора. То е предназначено за създаване на безпрецедентно подробни изображения на Вселената. През следващите седмици експертите ще извършат окончателно калибриране на оптичната система, след което камерата ще направи първите си тестови снимки преди началото на пълномащабните научни наблюдения на Вселената.
Окончателното сглобяване на камерата LSST приключи през април миналата година в Националната лаборатория SLAC в Калифорния.
След подробни тестове и сложен процес на транспортиране, тя беше транспортирана до Чили, където инженерите извършиха окончателното инсталиране и калибриране. Устройството се състои от 189 CCD детектора, организирани в 21 отделни модула, всеки от които съдържа девет сензора. Работейки като част от телескоп, оборудван с 8,4-метрово основно огледало и 3,5-метрово вторично огледало, камерата ще осигури изключително детайлни изображения.
Концепцията за LSST е предложена за първи път през 2003 година, когато учените започват да правят скици на проекти за телескоп от ново поколение. През 2007 година проектът получава финансиране от Чарлз Симони и Бил Гейтс, което позволява да се започне неговото изпълнение. През 2010 година Националната научна фондация на САЩ (NSF) и Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) осигуряват допълнително финансиране. Инсталирането на камерата на LSST беше последната стъпка преди началото на пълноценното научно наблюдение на Вселената.
Камерата LSST е най-голямата цифрова астрономическа система, създавана досега.
Нейният 3200-мегапикселов сензор създава изображения с невероятна детайлност: всяка снимка съдържа толкова много информация, че може да бъде показана на до 400 4K UHD (3840 × 2160 пиксела) телевизора. Работейки в тандем с телескопа Simonyi Survey Telescope, камерата ще покрива площ от небето, еквивалентна на 40 пълни луни и ще актуализира карта на южното звездно небе на всеки 3 дни.

Основната задача на LSST ще е да изследва в детайли динамичните процеси във Вселената.
Камерата ще записва движението на астероиди, ще регистрира свръхнови и ще допринесе за изучаването на структурата на тъмната материя и природата на тъмната енергия. Благодарение на високата чувствителност на детекторите и огромното количество събрани данни учените ще могат да проследят еволюцията на галактиките, да определят закономерностите при формирането на звездните системи и да разберат по-добре процесите, протичащи в космическото пространство около нас.

Процесът на инсталиране на LSST изискваше изключителна прецизност. Според Фреди Муньос, ръководител на механичния екип в обсерваторията „Вера Рубин“, инсталирането на камерата е изисквало ювелирна прецизност в рамките на милиметри, както и перфектна координация между инженери и учени. Предизвикателството беше не само размерът на камерата, но и необходимостта от прецизно позициониране на нейните компоненти, за да се осигури правилно взаимодействие с оптичните елементи на телескопа.

Ръководителят на проекта за камерата LSST Травис Ланг подчерта, че разработването на камерата е едно от най-сложните технически предизвикателства в съвременната астрономия. В процеса на разработване са участвали водещи специалисти в областта на оптиката, механиката, електрониката и програмирането, които са обединили усилията си за осъществяването на амбициозния проект. В допълнение към изключителните си технически характеристики камерата е върхово постижение на инженерната мисъл, станало възможно благодарение на десетилетия научни постижения.

Сега, след като камерата LSST е успешно инсталирана, експертите във „Вера Рубин“ започват да я тестват. През следващите седмици ще бъде направена серия от първите 3200-мегапикселови изображения, след което ще започнат пълномащабни наблюдения на южното небе. През следващото десетилетие се очаква LSST да събере данни, които ще променят разбирането на учените за структурата и еволюцията на Вселената.
Източник: kaldata
Leave a Reply