Китайските компании, в знак на патриотизъм и яхнали вълната от вълнение около успеха на местния стартъп за изкуствен интелект DeepSeek активно внедряват разсъждаващия ИИ-модел R1 и V3 в своите услуги, включително в автомобилната индустрия, смартфоните, домакинските уреди, здравеопазването и правителствените агенции.
Китай вярва, че конкурентното предимство на страната в областта на изкуствения интелект (ИИ) се състои не толкова в създаването на мощни ИИ-модели, колкото в намирането на разнообразни начини за прилагането им на практика.
Освен това, според разработчиците на DeepSeek моделите R1 и V3 са сравними със западните си аналози по отношение на качеството, но са много по-евтини за използване. Този фактор също е много важен за ефективното използване на изкуствения интелект, пише Rest of World.
В автомобилната индустрия повече от 20 китайски марки вече са обявили внедряването на DeepSeek. Geely Auto, вторият по големина производител на автомобили в Китай демонстрира как неговите автомобили, оборудвани с ИИ са в състояние да изпълняват сложни команди, като например създаване на комфортна среда за почивка на водача.
Големите производители на смартфони, включително Huawei, Oppo, Honor, Vivo и Xiaomi също вече са интегрирали DeepSeek в своите системи. Hапример, Huawei използва R1, за да актуализира своя гласов асистент Xiaoyi, като дава на потребителите избор между бързи отговори и задълбочени прозрения. От своя страна Oppo отбелязва, че DeepSeek е помогнал на обществото да се адаптира по-бързо към технологиите на изкуствения интелект.
В областта на домакинските уреди Midea въведе DeepSeek в климатици, които могат да отговарят на гласови команди, да анализират настроението на потребителя и дори да поддържат разговор. В продажба са пуснати и интелигентни прахосмукачки и хладилници, поддържащи изкуствен интелект. Експертите обаче признават, че засега тези устройства са далеч от идеала, но ефективността им ще се увеличава с усъвършенстването на технологиите.

Медицинските институции в Китай не остават по-назад. Около 100 болници активно използват DeepSeek за диагностика, анализ на сканирания и управление на медицински досиета. В някои области обаче ИИ не се използва. Например през февруари провинция Хунан забрани използването на ИИ за автоматично генериране на рецепти, а Националната комисия по здравеопазване забрани ИИ да замества лекарите.
Правителствените агенции също постепенно възприемат DeepSeek.
Например, технологичният център Shenzhen South беше един от първите, които използваха DeepSeek за оптимизиране на документооборота в своята система. По този начин точността на писане на документи достигна 95%, а времето за обработка на документите бе намалено с 90%. ИИ е помогнал и в работата на полицията. Когато било получено обаждане, че пет бездомни коня обикалят из града през нощта, полицията поискала от чатбота информация за близките ферми за коне. Благодарение на бързата реакция на ИИ полицаите успяха бързо да открият собственика, като посетиха фермите, чиито адреси предостави DeepSeek.
Експертите подчертават, че въвеждането на DeepSeek в държавните агенции е не само въпрос на ефективност, но и демонстрация на подкрепа за стратегическите цели на правителството.
„Китай отдавна е определил изкуствения интелект като ключова област за бъдещо развитие и има за цел да се превърне в световен лидер в тази област.“казва Чен Ли, анализатор в базирания в Пекин мозъчен тръст Anbound
В същото време DeepSeek се превръща в символ на китайския технологичен патриотизъм, обединяващ усилията на бизнеса, правителството и обществото.
Източник: Калдата
Leave a Reply