Новоизбраният главен изпълнителен директор на Intel Лип-Бу Тан планира да извърши значително преструктуриране на дейността на компанията, включително на подхода ѝ към методите за производство на чипове по договор и стратегията за изкуствен интелект.
Това съобщава Ройтерс, като се позовава на собствени източници, запознати с плановете на новия ръководител на процесорния гигант. Лип-Бу Тан вече е имал време да говори на общото събрание на служителите на Intel, като е признал, че компанията ще трябва да вземе редица трудни решения. Очаква се, че в името на повишаване на гъвкавостта на управленската структура и бързината на изпълнение на решенията новият шеф ще съкрати част от средния мениджмънт, който добавя инерция към всички управленски процеси.
Говори се, че Лип-Бу Тан е решен да привлече нови клиенти към договорното подразделение на Intel Foundry и ще приеме агресивен подход в тази област. Под ръководството на новия главен изпълнителен директор Intel също така ще се опита да навакса изгубеното време в сферата на производството на компютърни ускорители. В същото време новият ръководител е готов да изслушва внимателно не само клиентите и партньорите, но и служителите на Intel.
Всъщност Лип-Бу Тан е решен да отстрани грешките, допуснати от неговия предшественик Патрик Гелсингер.
Въпреки че последният се опита да развие производствената инфраструктура на Intel с цел привличане на поръчки от трети страни за производство на чипове, той не успя да спечели значително доверие от страна на новите клиенти. Те бяха разтревожени от не особено гладката бизнес история на Intel с многобройни забавяния или отменяния на нови продукти.
Лип-Бу Тан, анализирайки слабите страни на Intel в сегашното му състояние стигна до заключението, че културата на компанията е загубила духа на своя основател, и че вземането на решения е възпрепятствано от раздутия персонал. Миналата година той споделил опасенията си с борда на директорите, но не срещнал разбиране и след това решил да напусне компанията през август. При завръщането си на новия си статут той даде да се разбере, че възнамерява да запази производствения капацитет на Intel и да го превърне в „производител на чипове от световна класа“. Според предварителните оценки усилията на Intel в тази област ще бъдат оправдани, ако компанията получи поне двама големи производители на чипове като свои лоялни клиенти. За целта технологиите за производство на чипове на Intel ще трябва да бъдат адаптирани към техните нужди.
В идеалния случай Intel би искала също така да премине към пускане на нови поколения собствени чипове за компютърни ускорители всяка година, както сега прави Nvidia с подкрепата на TSMC. Въпреки това на Intel ще отнеме поне до 2027 година, за да се подготви за пускането на първото поколение реални изчислителни ускорители, така че не можем да разчитаме на бърз реванш в тази област, както обясняват експертите.
Източник: kaldata
Leave a Reply