Очевидно ограничението на мощността до 4096 W може да се окаже лоша идея.
4096 W не са печатна грешка. Това е само максималното ограничение на мощността за вашата дънна платка (PL1), което е полезно да зададете в настройките на BIOS-а, за да може вашият процесор да черпи толкова енергия, колкото му е необходима. Това е просто максимално допустимата мощност, която може да бъде зададена в BIOS-а. Само че ако се зададе по-ниска граница, процесорът ще се опита да се адаптира чрез тротлинг и други методи. Само че при тези процесори това води до крашването на редица игри.
Все повече потребители на компютри с процесорите Core i9-13900K и Core i7-13700K съобщават за сривове в някои от най-новите игри, обикновено придружени от грешка за липса на видеопамет. Това не са само случайни крайни потребители: специалистите на WCCFTech и tomshardware също се сблъскаха с този проблем. Има и нова тема във форума на Steam по този въпрос. Като се има предвид, че процесорите на Intel са едни от най-добрите процесори за игри, това е особено болезнен проблем. Нещата започнаха твърде много да се объркват.
Специалистът по графични процесори на tomshardware проучи въпроса. В крайна сметка той откри основната причина. Това са настройките по подразбиране на захранването и ограничението на тока на неговата дънна платка. И двете бяха настроени на фактически „неограничени“ – 4096 W и 4096 А. Те са си такива след зареждане на оптимизираните настройки на BIOS по подразбиране. Точно това се е случило с Core i9-13900K и въпреки че досега повечето съобщения се отнасят за 13900K и 13700K, процесорите Core i9-14900K и Core i7-14700K също могат да бъдат засегнати. Особено като се има предвид, че са от един и същ силиций.
Оплакванията за проблеми със стабилността на 13900K и 13700K все още не са широко разпространени. Но те са най-силно изразени в няколко игри. Особено в тези с компилация на шейдърите. Това дори не е само слух, който се разпространява по форумите, тъй като поне двама разработчици и самата Nvidia изрично обърнаха внимание на „out of video memory„. За нея обикновено се смята, че е проблем на графичния процесор, но всъщност е свързана с процесорите от 13-о поколение.
Gearbox и Fatshark, които разработват съответно Remnant 2 и Vermintide 2, отбелязаха точно тези проблеми и ги ограничиха до 13900K, а според Fatshark – и до 13700K.
От Gearbox дори казват:
„Ако се сблъскате с този проблем, вероятно ще го видите и в други DX12 игри“.
Това означава, че проблемът не е присъщ само на Remnant 2. Проблемът дори не е толкова нов, тъй като предупрежденията на Gearbox бяха направени още през август.
Джаред Уолтън от tomshardware е забелязал този проблем в доста игри: В този случай той е имал възможността да се запознае с различни примери. Това са Alan Wake 2, Hogwarts Legacy, Horizon Zero Dawn, Immortals of Aveum, Metro Exodus Enhanced Edition и The Last of Us, Part 1. Но Hogwarts, Horizon и The Last of Us са особено болезнени примери в неговия случай и при „стоковите“ настройки се сриват по време на процеса на компилиране на шейкърите. При това в цели 90% от случаите. И така, какво става?
От своя страна Nvidia съобщи на потребителите, че:
„Въпреки че играта казва, че проблемът е във вашата VRAM… Изглежда, че игрите на Unreal Engine 5 имат някои проблеми с този конкретен чип (и вероятно с другите процесори Intel от 13-о поколение)“.
Nvidia и двамата разработчици препоръчаха на потребителите, които се сблъскват с тези сривове при 13900K и другите процесори, да намалят тактовата честота на чиповете си с около 200 MHz. Очевидният недостатък на това е, че се намалява производителността, което не е съвсем идеално. Но други хора откриха някои други решения, които изглежда работят също толкова добре.
Основната причина за тези проблеми според разследването на tomshardware е свързана с високите лимити на мощността и тока по подразбиране, които някои дънни платки могат да използват. Имайте предвид, че мощността, токът, напрежението и честотата са взаимосвързани, така че промените в едно от тях оказват влияние върху останалите. Понижаването на тактовата честота, понижаването на напрежението или ограничаването на мощността/тока на процесора изглежда са валидни начини за заобикаляне на проблема.
Максималният TDP по подразбиране на Intel за 13900K е 253 вата, въпреки че той лесно може да потребява 300 вата или повече, когато му бъде зададено по-високо ограничение на мощността. При тестовете ръчното задаване на ограничението на мощността на 275-300 вата и на ограничението на тока на 350 А се оказа напълно стабилно решение за процесора 13900K. Това налага да се влезе в разширените настройки на процесора в BIOS, за да се променят границите PL1/PL2. В тоизи конкретен случай те се наричат къси и дълги граници на захранването. Междувременно ограниченията на мощността и тока по подразбиране „Auto“ на дънната платка създават проблеми с нестабилността. Те съответстват на ограничение на мощността от 4096 вата и 4096 ампера.
Съобщава се, че няколко други потребители са постигнали успех, като са намалили мощността на своите процесори. Отново, P = I*V (мощността е равна на тока, умножен по напрежението), така че промяната на един от тези фактори потенциално може да доведе до успех. Мощността, токът и напрежението могат да варират и в зависимост от честотата и по този начин предложението на Nvidia за понижаване на тактовата честота с 200 MHz вероятно също работи за много хора, които са засегнати от този конкретен проблем.
Имайте предвид, че можете да използвате инструменти като Extreme Tuning Utility на Intel, за да промените тези настройки в рамките на Windows. Крайният резултат е същият, въпреки че е за предпочитане да настройвате BIOS, а не XTU, тъй като записаните там промени са постоянни и не изискват инсталиране на допълнителен софтуер.
При предишните процесори на Intel задаването на абсурдно високи стойности на TDP или на тока като цяло нямаше значение, тъй като сложните правила за повишаване на честотата определят колко реална мощност и ток се използват. Съществуват защитни механизми, които предотвратяват повреждането на процесора. Въпреки това, по-специално 13900K може да бъде негативно повлиян от тези високи или неограничени настройки на мощността.
Не е съвсем ясно защо 13900K страда от тези проблеми с нестабилността и как точно понижаването на тактовата честота, намаляването на границите на мощността/тока и undervolting-ът предотвратяват по-нататъшни сривове. Очевидно е, че нещо не е наред с някои от тези процесори. Дали те са „дефектни“, или просто не са способни да работят с настройките извън спецификациите, използвани от много дънни платки? Защото се знае за други случаи, при които един 13900K работи добре, а друг 13900K – не. Това означава, че тук вероятно е в сила така наречената силициева лотария.
В крайна сметка захранването може да се окаже истински проблем при процесорите Raptor Lake на Intel. Намалените лимити на мощността и тока например понижават максималните температури на процесора с около 15С. Интересно е, че сривовете настъпват при температура на чипа веднага след 100 градуса по Целзий. А може би става въпрос за проблем с Vdroop и калибрирането на товарната верига, които при неправилна конфигурация могат да доведат до това процесорът да получава твърде много или твърде малко напрежение, особено ако внезапно се повиши или намали тактовата честота.
И накрая, ако използвате Core i9 или i7 от 13-то или 14-то поколение и се сблъсквате с тези сривове при определени игри, можете да намалите тактовата честота. Можете и да понижите напрежението или да зададете ограничение на мощността/тока на вашия процесор. Има голяма вероятност това да реши проблема.
Leave a Reply