Ще се използват авангардни технологии за ранно предупреждение за възникване на епидемии.
В Обединеното кралство стартира нов проект за създаване на система за предотвратяване на бъдещи пандемии в реално време. Властите твърдят, че това ще бъде първата по рода си система в света за наблюдение и предотвратяване на огнища на зараза. Проектът се осъществява в партньорство между правителството и частния сектор и Националната здравна служба (NHS), като се използва технология от Oxford Nanopore.
Основната цел на програмата е да открива респираторни инфекции и да предписва лечение на пациентите в рамките на 6 часа, като по този начин ускорява процеса на диагностициране и подобрява ефективността на лечението. Очаква се бързият анализ на патогените да помогне да се избегне повторение на сценария на пандемията COVID-19, която доведе до глобална криза през 2020 г.
Технологията за секвениране Oxford Nanopore използва нанопори в ултратънки мембрани за анализ на ДНК. Молекулите на ДНК променят йонния ток при преминаването си през мембраната, което позволява определянето на нуклеотидните последователности в реално време. Компанията твърди, че точността на нейната технология надхвърля 99% при оптимални условия, което е потвърдено от независими тестове.
Технологията ще бъде използвана в 30 обекта на NHS в Англия като част от разширяването на програмата за метагеномни анализи на респираторни заболявания. Данните от изследванията ще бъдат предоставени на NHS и Агенцията за защита на здравето с цел бързо идентифициране на нови заболявания. Genomics England и UK Biobank също ще се присъединят към проекта, предоставяйки своите данни.
Освен че ще се справи с пандемиите, сътрудничеството с Oxford Nanopore ще позволи на NHS да ускори прехода от аналогови към цифрови системи като част от десетгодишния план за модернизация. Технологията на компанията може да се използва и за ранна диагностика на рак и други генетични заболявания, а в бъдеще може да се използва за скрининг на новородените за генетични аномалии.
Конкретният график за стартиране на програмата обаче все още не е ясен, както и точните места, където ще бъде внедрена технологията – очаква се да бъдат между 10 и 30 обекта в цялата страна.
Източник: Kaldata
Leave a Reply