Процесът по налагане на санкции не е особено ефективен, тъй като Русия успя да внесе много модерни стоки, за да води войната си с Украйна. Сложността на глобалните вериги за доставки също не помага. Тъй като правоприлагащите органи смятат за невъзможно да проследят откъде произхожда даден чип. Междувременно производителите на чипове твърдят, че се придържат към закона.
Въпреки санкциите и експортния контрол, въведени, за да се попречи на руския президент Владимир Путин да получи технологии от Запада, които биха помогнали за развитието на войната в Украйна, страната все пак успя да внесе модерни американски и европейски чипове на стойност над 1,7 милиарда долара през миналата година, според засекретени данни на руската митническа служба, показани на агенция Bloomberg.
Данните сочат, че през първите 9 месеца на 2023 година повече от половината от внесените полупроводници са били на марки като Intel, AMD, Analog Devices, Infineon Technologies, STMicroelectronics и NXP Semiconductors и други. Данните не показват кои компании или структури са изнасяли технологиите за Русия. Липсва и каквато и да е друга идентифицираща информация, като например отправна точка или дата на производство.
Възможността на Русия да се сдобие с чипове е показателна за неефективността на глобалния процес по налагане на санкции
Той илюстрира сложността на глобалните вериги за доставки, особено за чипове, които преминават през множество дистрибутори.
Освен това много от тези чипове са попаднали в Русия чрез реекспорт от трети страни като Китай, Турция и ОAE. САЩ и ЕС се опитват безуспешно да блокират тези пътища. Особено реекспорта на стоки с двойна употреба и модерни стоки, които подхранват руската военна машина в Украйна.
Неназованите производители на чипове твърдят, че са спазвали санкциите и имат строги процеси, за да гарантират спазването им. Bloomberg отбелязва, че няма предположение, че компаниите са нарушили международните закони.
Bloomberg също отбелязва, че митническите стойности са се понижили леко през втората половина на миналата година. Това показва, че усилията на САЩ, ЕС и съюзниците от Г-7 за налагане на санкции срещу Русия са станали по-успешни. Все пак Русия е станала умела в заобикалянето на санкциите и контрола на износа от страна на Запада.
В края на миналата година Русия успя да преодолее санкциите и контрола върху износа, за да разшири производството си на ракети над довоенните нива. Анонимни американски служители заявиха пред The New York Times, че Русия управлява незаконни мрежи от контрабандисти чрез разузнавателните си служби и Министерството на отбраната, за да изнася критични компоненти в други държави, откъдето те могат да бъдат изпратени в Русия по-лесно.
Leave a Reply