TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Ето как изкуственият интелект, който управлява ChatGPT навлиза във физическия свят

Сподели с приятели.

Компании като OpenAI и Midjourney създават чатботове, генератори на изображения и други инструменти с изкуствен интелект, които работят в цифровия свят.

Сега Covariant – стартъп за работика, основан от трима бивши изследователи на OpenAI използва методите за разработване на технологии, които стоят зад чатботовете. Целта е да бъде създадена технология, която може да работи във физическия свят.

Covariant, която е със седалище в Емеривил, Калифорния създава начини роботите да взимат, преместват и сортират предмети, докато те се пренасят през складове и дистрибуторски центрове. Целта на компанията е да помогне на роботите да разберат какво се случва около тях и да решат какво трябва да направят по-нататък.

Технологията също така дава на роботите широка представа за английския език, което позволява на хората да разговарят с тях, сякаш разговарят с ChatGPT.

https://videopress.com/embed/7NUYdQYI?cover=1&posterUrl=https%3A%2F%2Fwww.kaldata.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F03%2F116297_1_-11ai-robotics-video-banana-2_wg_1080p_mp4_hd.original.jpg&preloadContent=metadata&useAverageColor=1&hd=0

Робот на Covariant използва вендузи, за да премести банан от един контейнер в друг

Технологията, която все още се разработва не е съвършена, но тя е ясен знак, че системите с изкуствен интелект, които управляват онлайн чатботове и генератори на изображения ще задвижват и машини в складове, по пътищата и в домовете.

Подобно на чатботовете и генераторите на изображения, тази роботизирана технология усвоява уменията си чрез анализ на огромни количества цифрови данни. Това означава, че инженерите могат да усъвършенстват технологията, като ѝ предоставят все повече и повече данни.

Covariant, която набра финансиране в размер на 222 милиона щатски долара не произвежда роботи. Тя само създава софтуера, който захранва роботите. Компанията има за цел да внедри новата си технология с роботи за складове, като предостави възможност за други, които да направят същото в производствени предприятия и може би дори по пътищата с автономни автомобили.

Компанията помага за управлението на роботи за сортиране в складове по целия свят. Тя е прекарала години в събиране на данни – от камери и други сензори, които показват как работят те. Като комбинира тези данни с огромни количества текст, използвани за обучение на чатботове като ChatGPT, компанията е създала ИИ-технология, която дава на нейните роботи много по-широко разбиране за заобикалящия ги свят.

След като идентифицира моделите в тази смес от изображения, сензорни данни и текст, технологията дава на робота възможност да се справя с неочаквани ситуации във физическия свят.

Роботът знае как да вдигне банан, дори ако никога преди това не е виждал банан.

Той може да отговаря и на обикновен английски език, подобно на чатбот. Ако му кажете „вземи банан“, той знае какво означава това. Ако му кажете „вземи жълт плод“, той разбира и това.

Той дори може да генерира видеоклипове, които предвиждат какво е вероятно да се случи, докато се опитва да вдигне банан. Тези видеоклипове нямат практическо приложение в склада, но показват разбирането на робота за това, което го заобикаля.

Технологията, наречена RFM (robotics foundational model) допуска грешки, подобно на чатботовете. Въпреки, че често разбира какво искат от нея хората, винаги има вероятност да не го направи. От време на време тя изпуска предмети.

Като се учат от цифрови данни, роботите могат да започнат да се справят с неочакваните ситуации. А когато тези примери се свържат с езика, роботите могат да отговарят на текстови и гласови предложения. Така, както би направил един чатбот. Това означава, че подобно на чатботовете и генераторите на изображения, роботите ще станат по-гъвкави.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *