TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Историческо събитие: най-силната геомагнитна буря от стотици години насам може да настъпи през следващите часове

Сподели с приятели.

През нощта на 10-ти срещу 11-ти май бе възможно да се наблюдават северни сияния дори в средните географски ширини, където обикновено е невъзможно да се видят. Причината е мощна геомагнитна буря, възникнала вследствие на слънчеви изригвания и изхвърляне на слънчева плазма. Въпреки това е твърде рано да се каже, че всичко е приключило. Тъй като имаше няколко излъчвания, през следващите часове може да очакваме още по-мощна геомагнитна буря. Напълно възможно е тя да бъде най-силната от 1859 г. насам, когато се е случило събитието Карингтън. Ако това е вярно, последиците могат да бъдат катастрофални, включително и глобално спиране на тока.

В много части на планетата хората за първи път в историята вече виждат северното сияние

Какво се случва на слънцето

Добре известно е, че слънчевите бури се предшестват от слънчеви петна на Слънцето. По-долу ще се спрем малко по-подробно на това какво представляват слънчевите петна и защо се появяват. От тези петна има изхвърляне на коронарна маса, която, достигайки Земята, започва да взаимодейства с нейното магнитно поле, което води до магнитна буря.

Подобна ситуация се наблюдава и този път – на Слънцето се образува гигантското петно AR3664, което може да се види дори с невъоръжено око, ако носите тъмни слънчеви очила. Диаметърът му е 16-17 пъти по-голям от този на нашата планета. Петното предизвика няколко изхвърляния на коронарна маса наведнъж. Първият облак от заредени частици вече достигна Земята, което позволи да се наблюдава северно сияние през нощта от 10-ти срещу 11-ти май. Останалите облаци обаче едва сега започват да „щурмуват“ нашата планета.

Причината за геомагнитната буря е огромното и изключително активно слънчево петно на Слънцето

Земята е изправена пред мощна геомагнитна буря

Изглежда, че мощните геомагнитни бури се случват редовно, но ние често дори не ги забелязваме. Освен това Слънцето в момента е в пика на своя 11-годишен цикъл на повишена активност. Следователно честите магнитни бури не са изненада в днешно време. Този път обаче ситуацията може да се окаже наистина необичайна.

Поне пет изхвърляния на AR3664 са били насочени към Земята. Вероятно три от тях могат да се комбинират, за да образуват „анибално изхвърляне на коронална маса“, при което по-късният „облак“ се движи по-бързо от изпуснатите по-рано. Така той ги настига, слива се с тях и отприщва „цунами“ от плазма върху планетите, които се оказват на неговия път.

Специалистите от NOAA вече неколкократно повишиха прогнозата си за нивото на геомагнитната буря. В крайна сметка за първи път от 2003 г. насам тя получи ниво „извънредна“. Плътността на слънчевия вятър може да бъде около 100 частици на 1 см³, а скоростта му ще достигне 900 км/сек. Както бе споменато по-горе, възможно е геомагнитната буря да надхвърли интензивността на събитието Карингтън, известно още като „слънчевата супербуря“, настъпило през 1859 г.

По време на събитието Карингтън северното сияние е наблюдавано дори на екватора

Какво може да се случи на Земята в резултат на геомагнитна буря

Последната мощна геомагнитна буря на Земята се е случила на 13-14 март 1989 г. и е наречена „Квебекското събитие“. Тогава слънчевото изригване е било 3 пъти по-слабо от сегашното, но е довело до аварии в електроцентралите и смущения във високочестотните радиокомуникации по цялата планета.

Последствията от настоящата буря вече се наблюдават. Така например, както съобщава Ройтерс, Starlink, подразделението на SpaceX, предупреди за влошаване на качеството на услугите, тъй като сателитите са подложени на най-силната от много време геомагнитна буря.

Сателитите на Starlink на SpaceX вече имат проблеми с връзката

Възможно е също така да възникнат проблеми при електронните устройства и комуникационните системи. Да се повредят системите за сателитна навигация. Възможно е да се повреди електрическото оборудване, което може да доведе до прекъсване на електрозахранването. По-конкретно, съществува голяма вероятност от повреда на трансформаторите. За хората магнитната буря не е толкова опасна. Атмосферата и магнитосферата ни предпазват от космическата радиация. Единственото, което е препоръчително, е да се откажем от пътуванията със самолет. Както и от разходките високо в планината, тъй като колкото по-високо се намира човек, толкова по-голяма доза радиация може да получи.

Но въпреки всички опасности и проблеми, които носи геомагнитната буря, за много региони тя е уникален шанс да видят северното сияние със собствените си очи. Така например по време на събитието Карингтън северното сияние е било наблюдавано дори на екватора. Това е наистина красиво явление, което може да има различни цветове в зависимост от газа, с който взаимодействат заредените частици в атмосферата.

Допълнение: По време на писането на статията бе публикувана нова информация. Мощната геомагнитна буря, която в петък предизвика нощно полярно сияние в голяма част от Европа и Съединените щати и наруши работата на Starlink и GPS, ще продължи поне до понеделник. Центърът за прогнозиране на космическото време към Националния център за прогнозиране на океанските и атмосферните условия на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ отбелязва, че екстремните условия от ниво G5 продължават от събота сутринта поради повишената слънчева активност.

„Заплахата от допълнителни силни изригвания и изхвърляния на коронарна маса ще се запази, докато голямото струпване на слънчеви петна не изчезне от полезрението през следващите няколко дни“,заявиха от агенцията.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *