TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Изменението на климата е забавило въртенето на Земята и е повлияло на изместването на полюсите

Сподели с приятели.

Учени от Швейцария, подкрепени от НАСА за първи път създадоха най-пълния модел на промените в скоростта на движение на Земята и на изместването на полюсите в зависимост от различни фактори.

Тази работа не би била възможна без използването на машинно обучение, което ще позволи в бъдеще да се дават най-точни прогнози за положението на Земята в космическото пространство. Това е важно за космическите полети, тъй като всеки сантиметър грешка в началото ще доведе до стотици метри отклонение от целта на пътуването. От предишни публикации вече знаем, че топенето на полярния лед води до изтичане на вода към екватора. Това събира маса там и един вид уплътнява Земята.

С помощта на изкуствен интелект учените от ETH Zurich са установили, че този климатичен ефект върху поведението на Земята е много по-дълбок от очакваното.

Промените в центъра на масата на нашата планета водят и до изместване на земната ос на въртене (дрейф на полюсите) и до процеси в мантията, ядрото и течния метален слой, обвиващ вътрешното ядро на Земята. Човешкото влияние върху климата има комплексен ефект върху планетата, с който сега трябва да живеем. И дори нейното положение в космическото пространство.

Нещо повече, с течение на времето антропогенното климатично въздействие на хората върху скоростта на въртене на Земята ще бъде по-голямо от въздействието върху този параметър на Луната, която е отговорна за приливното забавяне на нашата планета.

Според астрономическите наблюдения от началото на миналия век оста на въртене на Земята се измества малко по малко. За 100 години полюсите са се изместили с около 10 метра. Моделът, представен от швейцарците отговаря точно на резултатите от наблюденията, което обещава да проработи и в случая с прогнозите. В бъдеще той ще помогне за планирането на изстрелването на космически апарати към далечни и не толкова далечни кътчета на Слънчевата система. В крайна сметка грешка от няколко сантиметра при изстрелването например ще доведе до пропуск от стотици метри при кацането на Марс.

Познаването на точната ориентация на Земята във всеки един момент също така е от решаващо значение, когато се опитваме да комуникираме с космически кораби, като например сондите „Вояджър“, които в момента се намират далеч отвъд Слънчевата система.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *