TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Учен каза кое същество може да управлява Земята, ако човечеството изчезне

Сподели с приятели.

Всеки ден ни се напомня за нещата, които могат да сложат край на човешката раса.

Климатични промени, излязъл извън контрол изкуствен интелект, ядрени атаки, астероиди и какво ли още не. Но ако и когато хората тръгнат по пътя на динозаврите, кой би могъл да поеме управлението на планетата след нас? Зоолог и биолог смята, че има отговор на този въпрос.

Октоподът.

Професор Тим Коулсън от Оксфордския университет казва, че октоподите са „изключително интелигентни“ и притежават „сръчност, любопитство и способност да общуват помежду си“.

Това ги поставя във „водеща позиция“ да завладеят света един ден.

Октоподите са сред най-интелигентните, адаптивни и изобретателни същества на Земята“, каза той пред The European.

Те могат „да решават сложни проблеми, да манипулират предмети и дори да се маскират със зашеметяваща прецизност“, което означава, че при „подходящите условия на околната среда те биха могли да се превърнат във вид, изграждащ цивилизация, след изчезването на хората“.

Октоподът е наистина умно същество.

Толкова, че всъщност има няколко „мозъка“ или групи от неврони, които контролират всяко пипало.

Интелигентността на животните обаче не се изразява толкова в това, че те получават шестица по математика или се научават да шофират много добре, а по-скоро в когнитивни умения като планиране или решаване на проблеми при намирането на храна.

В различни наблюдения е потвърдено, че те имат наистина интересни способности.

Например могат да боравят с черупки на кокосови орехи и да ги използват за прикритие.

Тук виждаме как октопод отваря буркан и влиза в него, за да стигне до плячката си.

В това видео наблюдаваме как октопод, затворен в буркан, го отваря, за да може да излезе.

Те са част от групата на главоногите, която включва октоподи, калмари и сепии.

Смята се, че когато храната е малко, тези животни са принудени да развият по-мощни мозъци, за да оцелеят.

Има обаче друг начин за измерване на интелигентността на животните, където октоподите се провалят.

Това е формирането на общества.

Октоподите водят самотен живот и дори не се грижат за малките си.

Макар че не са съвсем готови да заменят пълноценно човечеството, Коулсън казва, че октоподите са толкова умели в изработването на инструменти, че може да ги видим един ден да ловуват на сушата по същия начин, както хората са започнали да ловуват в морето.

В продължение на много, много години еволюция октоподите може да стигнат състояние да оцеляват в по-продължителни периоди на сушата.

В свят, в който бозайниците доминират, октоподите остават недооценен претендент. Тяхното напреднало познание, използването на инструменти и способността им да се адаптират към променящата се околна среда предоставят проект за това, което може да се превърне в следващия интелигентен вид на планетата след човека.Коулсън

Еволюцията отнема време.

Преди около половин милиард години прародителят на октоподите е бил охлюв, който е можел да използва черупката си като средство за плаване.

След това, преди 275 000 000 години, този прародител се отказва от черупката и се превръща в гъвкавото същество, което познаваме днес.

Разбира се, възходът на октоподите е изцяло спекулативен.

Еволюцията е непредсказуема и не можем да кажем със сигурност какъв път ще поеме в случай на изчезване на човека, допълва Коулсън.

Бъдещето на живота на Земята се определя от безброй променливи и всеки вид може да се издигне на преден план. Въпреки това, като се има предвид забележителната интелигентност, адаптивност и разнообразните стратегии за оцеляване на октоподите, не би било напълно неуместно да си представим, че те процъфтяват в един постчовешки свят.Коулсън

Има още няколко претендента, които биха могли да се превърнат в доминиращ вид.

Маймуните, слоновете, делфините, папагалите и враните са по-интелигентни от средностатистическите животни. Някои учени смятат, че мравките и котките също са в играта.

Източник: Kaldata

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *