Американският технологичен гигант Meta предложи на Европейската комисия система за проверка на възрастта и стандарти за сигурност за приложенията и онлайн-услугите, за да защити тийнейджърите в целия ЕС. Предложението включва проверка на възрастта и родителско одобрение за изтегляне на приложения от лицата под 16 години.
За това пише изданието Financial Times.
Според предложението на Meta, ако непълнолетно лице иска да изтегли приложение, магазините ще трябва да уведомят родителите му. След това родителите ще решат дали да одобрят изтеглянето.
Освен това компанията иска да внедри общоевропейски индустриални стандарти, регламентиращи подходящото за възрастта съдържание за тийнейджърите.
„При съгласуването на индустрията по типовете съдържание трябва да се вземе предвид възрастовите характеристики на компаниите, както се случва с други медии като филми и видео игри. В допълнение, определени приложения, включително и тези за социални медии, трябва да предлагат инструменти за наблюдение на лицата под 16 години, които родителите могат да активират и наблюдават“ — каза Meta в своето изявление.
По-рано новият еврокомисар по технологиите Хена Виркунен нарече защитата на непълнолетните „основен приоритет“ в областта. Европейският комисар по вътрешните работи Магнус Брунер и европейският комисар по правосъдието Майкъл Макграт също са отчасти отговорни за безопасността на младите хора в интернет.
„Европейското регулиране на безопасността на младежите е твърде фрагментирано. Ето защо имаме спешна нужда от нови правила за целия Европейски съюз, които да гарантират последователна защита на тийнейджърите в интернет“ — обясни ръководителят по безопасността на Meta Антигона Дейвис.
В момента 27 държави-членки на ЕС са свободни да определят свои собствени правила за проверка на възрастта. Евроблокът няма общи стандарти, въпреки че някои разпоредби на ЕС включват по-строги проверки на възрастта за защита на непълнолетните, включително и Закона за цифровите услуги (DSA) и Директивата за аудиовизуалните медийни услуги (AVMSD).
Предложеният регламент за материалите със сексуално малтретиране на деца (CSAM), който в момента се обсъжда в Съвета на ЕС, разчита в голяма степен на идентифицирането на непълнолетните лица в интернет, за да ги защити от „хищници“.
Източник: Kaldata
Leave a Reply