Canalys публикува нов доклад за световните доставки на смартфони. Според тези данни през първото тримесечие на 2025 година на пазара са били доставени 296,9 милиона устройства, което е само с 0,2% повече от същия период на миналата година. Доставките са се увеличили в Китай и САЩ, но са намалели в Индия, Европа и Близкия изток.
Спадът в Индия, Латинска Америка и Близкия изток показва насищане на пазара. Въпреки че в тези региони се наблюдаваше ръст на продажбите през четвъртото тримесечие на 2024 година, през първото тримесечие на тази година потребителите не бяха склонни да купуват нови устройства. В Европа продавачите са изправени пред високи нива на запаси от флагмански модели от края на миналата година и смущения в доставките на продукти от среден и по-нисък клас поради предстоящата директива за екодизайн.

В Африка „активността на дребно“ и „проактивните мерки за разширяване на пазара“ на производителите на смартфони стимулираха ръста на продажбите. Компании като Vivo и Honor отчетоха двуцифрен ръст на чуждестранните си пазари. Междувременно Honor като цяло отбеляза рекорден брой доставки извън Китай, твърдят анализатори.
Apple увеличи доставките на своите смартфони за американския пазар преди новите вносни мита, за да избегне допълнителни разходи. Въпреки че повечето смартфони iPhone все още се произвеждат в Китай, до края на тримесечието компанията увеличи производството на моделите iPhone 15 и iPhone 16 в Индия и увеличи производството на модела iPhone 16 Pro.

По отношение на разпределението на пазара Samsung запази лидерската си позиция през първото тримесечие на 2025 гoдина с дял от 20% (60,5 млн. смартфона).
Тя е следвана от Apple с 19% дял (55 млн. устройства), което се дължи главно на натрупването на запаси през март. Xiaomi остана на трето място с дял от 14% (41,8 млн. смартфона), а Vivo и Oppo допълниха челната петица със съответно 22,9 и 22,7 млн. доставени устройства.

Canalys отбелязва, че големите марки остават „оптимистично настроени“ за възстановяването на пазара през второто тримесечие. По-ниските нива на складови наличности и пускането на нови продукти трябва да подобрят резултатите от продажбите, но конкуренцията в средния ценови сегмент (устройства на цени между 200 и 400 долара) ще става все по-ожесточена. Анализаторите смятат също, че ескалиращото напрежение в световната търговия може да накара държавите да локализират производството на смартфони, което ще изисква допълнителни инвестиции и намаляване на разходите.
Leave a Reply