Според доклад на Световния икономически форум (World Economic Forum, WEF) до 2030 г. изкуственият интелект ще създаде 170 млн. работни места и ще премахне 92 млн., което ще доведе до нетна печалба от 78 млн. позиции. Компаниите преразглеждат своите стратегии: 77% планират програми за преквалификация, за да помогнат на служителите да се адаптират към ИИ, а 40% възнамеряват да намалят броя на служителите чрез автоматизация. WEF подчертава значението на сътрудничеството между хората и машините, като отбелязва, че ключовите умения на бъдещето ще бъдат технологичната грамотност, ИИ и големите данни.
В проучването са участвали 1000 компании, в които работят 14 милиона души по света. Световният икономически форум (WEF) проучва как се променя пазарът на труда на всеки две години, за да помогне на политиците, предприятията и работниците да бъдат в крак с тенденциите в наемането на персонал. Нов доклад разкрива какви умения ще се търсят до 2030 г. Компаниите смятат, че най-ценени ще бъдат уменията в областта на изкуствения интелект и големите данни, мрежовите умения и киберсигурността, както и технологичната грамотност.
WEF определи ИИ като най-големия потенциален източник на работни места сред нововъзникващите технологии, като 86% от компаниите очакват ИИ да промени дейността им до 2030 г. Половината от работодателите планират да пренасочат дейността си в отговор на ИИ. Две трети планират да наемат таланти със специфични умения в областта на ИИ, а 40% възнамеряват да намалят броя на персонала чрез автоматизиране на задачите с ИИ.
![](https://i0.wp.com/www.kaldata.com/wp-content/uploads/2025/01/011410104000.webp?resize=696%2C432&ssl=1)
В доклада на WEF се посочват и конкретни професии, които се съкращават. Начело на списъка са пощенските служители, секретарите и счетоводителите. Намаляването на тези работни места се дължи, наред с другото, на въвеждането на изкуствения интелект. За първи път графичните дизайнери и юридическите съветници са сред най-бързо намаляващите позиции. WEF предполага, че това се дължи на факта, че генеративният изкуствен интелект става все по-добър в творческата и административната работа.
Въпреки съкращенията, WEF смята, че сътрудничеството между хората и машините ще има по-голямо значение на работното място, а не просто ще замества работниците. Докладът показва, че 77% от анкетираните компании планират да стартират програми за преквалификация, за да помогнат на служителите да работят с ИИ системи между 2025 и 2030 г. Около 70% планират да наемат специалисти, които знаят как да създават инструменти за ИИ, а 62% търсят служители, които имат умения да работят с тези системи.
![](https://i0.wp.com/www.kaldata.com/wp-content/uploads/2025/01/011410104050.webp?resize=696%2C303&ssl=1)
Все още е трудно да се каже как ИИ ще се отрази на пазара на труда – положително или отрицателно, но почти сигурно ще промени начина, по който работят хората заети с умствен труд. Въпреки че тези промени може да са постепенни, някои смятат, че те ще бъдат много по-сериозни. През 2023 г. главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман заяви пред репортери, че ИИ може да замени „средния“ работник, което означава, че много работни места в бъдеще могат да бъдат автоматизирани. Неговата компания сега се опитва да създаде не само общ изкуствен интелект (AGI), който да може да изпълнява различни задачи, но и „свръхинтелект“, който вероятно ще бъде много по-интелигентен от хората.
В стремежа си да намери решение на проблемите със заетостта, произтичащи от развитието на новите технологии за автоматизация, Сам Алтман подкрепя идеята за безусловен базов доход (ББД). Един базов безусловен доход предполага всеки гражданин на САЩ да получава базисна сума пари, която може да допълни или замени заплатата му. Алтман е финансирал редица мащабни проучвания, изследващи въздействието на ББД, включително един от най-големите рандомизирани експерименти в областта.
Leave a Reply