TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Американски стартъп създаде първия термодинамичен компютър

Сподели с приятели.

Американският стартъп Normal Computing представи първия термодинамичен компютър, който използва законите на класическата физика от раздела за термодинамика за изчисления. Матрицата с данни тривиално се нагрява и след това се охлажда до термодинамично равновесие в системата. След това резултатът от естественото „изчисление“ на коефициентите просто се прочита от регистрите. Това е по-бързо от изчисленията на класическите компютри и ще намери приложение в изкуствения интелект.

Основателите на Normal Computing са бивши водещи ИИ разработчици и квантови платформи от Google Brain и Alphabet X. От опита си те са научили, че истински пробив в областта на ИИ няма да се случи дълго време, както в областта на класическите платформи, така и в областта на квантовите изчисления. Термодинамичният компютър е разработен от тях като междинен и преходен вариант от едното към другото.

„Съществуват много различни подходи към изчисленията, но един от най-енергийно ефективните и най-бързите подходи е да се използват естествени процеси за извършване на изчисленията, т.е. физиката. По-специално, термодинамичните процеси, в случая на вероятностния ИИ и генеративния ИИ са много подходящи за изчисления, свързани със случайността.“се казва в един от документите на уебсайта на компанията

Компанията е разработила прототип на термодинамичен компютър и е доказала, че той работи. Тя твърди също, че техниката работи и за други случаи на изчисления в линейната алгебра.

Прототипът представлява матрица от повтарящи се групи елементи – осцилатори с трептящ капацитивен контур. Компанията го нарича стохастичен процесор (SPU). Всяка от схемите зарежда кондензатор до желаната стойност, след което платката влиза в термодинамично равновесие със средата, в която е поставена, например охлаждане в течност. След това се отчитат стойностите в елементите на матрицата, които дават желания резултат в процеса на просто охлаждане на елементите.

Стохастичен процесор (SPU)

„Обещанията на квантовата технология не оправдаха очакванията си. Квантовите компютри все още са предимно в академичната сфера и все още не са постигнали търговска стойност. Усъвършенстваните компютри, а не талантът може да се окажат ограничителният фактор, за да станат ползите от ИИ повсеместни. Нашата цел е да постигнем съществена промяна във възможностите и ефективността на изкуствения интелект с нашия нов термодинамичен компютър“казва Патрик Коулс, главен учен в Normal Computing и бивш ръководител на квантовите изчисления в Националната лаборатория Лос Аламос

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *