Броят на нападателите, използващи схемата за онлайн измами „Mammoth“ в Telegram, и приходите им намаляха значително, след като главният изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров заяви в акаунта си след ареста във Франция, че компанията е готова да предостави IP адреси и телефонни номера на тези, които нарушават правилата за използване на услугата.
Това съобщи Forbes, позовавайки се на данни от разработчика на технологии за борба с киберпрестъпността F.A.C.C.T.
За четири седмици след публикуването на поста на Дуров, доходите на 70% от нападателите, използващи споменатата схема, са намалели средно с 22% — от 58 милиона на 45 милиона рубли, съобщава F.A.C.C.T. Спадът е стимулиран и от факта, че Платформата CryptoBot започна да блокира акаунтите на нападателите, които я използваха за теглене на средства.
Схемата „Мамут“ включва кражба на данни от банкови карти и пари при плащане на фиктивна покупка. F.A.C.C.T. знае за 16 активни големи групи, които действат по тази схема в Русия и ОНД. В тях общо присъстват над 20 000 души. От юли 2023 г. до юни 2024 г. престъпниците са откраднали повече от 1,2 милиарда рубли, използвайки схемата МАмут. А от началото на 2021 г. общите щети по тази схема надхвърлят 8,6 милиарда рубли във всички страни, съобщава F.A.C.C.T.
За да търсят жертви, нападателите обикновено използват сайтовете за запознанства и социалните мрежи, както в схемата FakeDate („Антикино“). В този случай на потенциалните жертви се предлага от името на момичетата да отидат с тях на кино и за това да закупят „последния останал билет“, като използват връзка, водеща към фишинг сайт.
Дуров казва, че смята за „грешен подход“ да се обвинява месинджъра за престъпленията, извършени от трети страни с негова помощ, но обеща да подобри усилията на Telegram в борбата с нарушителите, които злоупотребяват с вътрешната търсачка на месинджъра.
Leave a Reply