TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Десктоп компютърът: Незаменим инструмент в ерата на смартфоните

Сподели с приятели.

Ето че израсна първото поколение „напреднали потребители на смартфони“, които никога не са работили на компютър. Сега те завършват университетите и започват да си търсят работа. Хората правят невероятни неща със своите смартфони. Но те не осъзнават колко окаяни са тези устройства в сравнение с пълноценния компютър, който може да е и един добър лаптоп.

Лаптопи с безплатния фърмуер Libreboot

Смартфонът е наистина незаменим извън дома или офиса, по време на излет или пътуване: за навигация, правене на снимки и видео, за спешни съобщения и т.н. Но ако разполагате с един нормален компютър, използването на смартфон в повечето случаи е глупаво.

Смартфонизацията и сензорните екрани

Едва ли за някого е тайна, че броят на смартфоните в света вече е надминал този на персоналните компютри, а мобилните устройства управляват над 50% от трафика на почти всеки уеб сайт, дори на редица професионални ИТ общности. В резултат на това уеб разработчиците са принудени да адаптират дизайна към мобилния интерфейс. Когато се гледа от настолен компютър, това обикновено изглежда като колона от текст в средата с празни полета отляво и отдясно, необичайно големи шрифтове и бутони. И максимално опростяване на потребителския интерфейс, с премахване на „ненужните“ елементи от менюто, както и редица функции и елементи. Тази „дебилизация“ на дизайна се разгръща от уеб сайтовете до заобикалящите ни неща във физическия свят.

От около 2009 г. насам (малко след пускането на iPhone и обявяването на Tesla S с 32-инчов LCD екран) обичайните физически манипулатори – бутони, копчета, стрелки – навсякъде са заменени от сензорни екрани. В домакинските уреди: готварски печки, микровълнови фурни, хладилници, перални машини. В автомобилите дори бяха инсталирани сензорни екрани вместо бутони на волана.

Едва през последните години този процес малко се обърна: дизайнерите се опомниха и започнаха да връщат бутоните.

Няколко бутона се върнаха в Porsche Cayenne от 2024 г.

Изглежда, че хората вече са уморени от сензорните екрани и им липсват познатите физически манипулатори, които са приятни за въртене и натискане. Тактилната обратна връзка е наистина необходима.

Невробиолозите доказаха, че видеоконференциите предизвикват по-голямо умствено изтощение, отколкото взаимодействието лице в лице. И не само конференциите, но и всички екрани и дисплеи увеличават натоварването на мозъка. Преди беше възможно да се отпуснете в колата, но сега и там са натъпкани компютърни екрани. Плюс постоянното присъствие на смартфона, така че човек почти винаги е заобиколен от работещи екрани, които бълват информация.

Гигантските приложения

Трудно е да се повярва, но приложенията за смартфони са по-големи по размер от програмите за персонални компютри. Така например едно типично приложение на LinkedIn има размер почти половин гигабайт и това не е някакъв екстремен пример.

И всеки уеб сайт, всеки магазин, фитнес зала или заведение за хранене се опитва да пусне свое собствено приложение – от McDonald’s до шаурмата на ъгъла.

С течение на годините разработката на мобилни приложения става все по-сложна. За да реализирате най-простата функция, трябва да приложите няколко фреймуърка. В резултат на това се създават тежки приложения гиганти, което вреди както на разработчиците, така и на потребителите.

За сравнение, когато фрагмент от десктоп програмата за обработка на мултимедия FFmpeg беше пренаписан на асемблер под AVX-512 инструкции, производителността при някои операции се увеличи до невероятните 94 пъти:

AVX-512 позволява паралелна обработка на големи масиви от данни с помощта на 512-битови регистри

Такива оптимизации по принцип не се правят при смартфоните. Там вече никой не пише асемблер за специфични процесорни архитектури. А ако такъв софтуер се появи, със сигурност ще бъде забранен за регистрация в каталозите на Google Play и Apple AppStore поради „опасност от вируси“. Или по някаква друга причина.

Google Play и Apple AppStore са монополи, които цензурират нежеланите приложения. Може би ситуацията ще се промени, ако срещу тях се използват антитръстовите закони. Така например в Япония процесът току-що започва, но в САЩ съдът вече реши да демонополизира Google Play.

Смартфонът е устройство, което ни следи

Легендарният Ричард Столман не използва мобилни телефони и ги нарича преносими устройства за проследяване. Всъщност те са си точно такива. Един съвременен смартфон регистрира почти всяка дейност на потребителя, включително неговите движения, разговори и сексуална активност:

Класът SexualActivityRecord в Android работи подобно на класа sexualActivity в iOS

Между другото, софтуерът на съвременните автомобили без проблем проследява подобна дейност с помощта на сензори в купето. Собственикът на автомобила също така има съвсем ограничен контрол върху това каква информация устройството събира за него и изпраща на производителя (за по-нататъшна препродажба на пазара за лична информация).

Следенето ни заобикаля навсякъде. Дори вкъщи околните устройства, предмети и домакински съдове упорито се опитват да се свържат с интернет.

Функционалността на смартфоните се увеличава с всяка изминала година. Скоро те ще се научат да измерват с медицинска точност сърдечния ритъм и кръвното налягане, а много потребители доброволно си слагат смарт часовници и гривни, което улеснява отчитането на тези показатели.

Универсалните компютри

Персоналният компютър е универсално устройство, за което могат да се намерят хиляди приложения: медиен център, станция за игри, сървър, терминал за управление на интелигентен дом. Персоналният компютър изпълнява всички тези задачи едновременно. И почти не остарява, в сравнение със смартфоните.

Старите компютри ефективно работят в продължение на десетилетия, като почти не намаляват функционалността си. Понякога те дори превъзхождат днешните по-мощни модели по отношение на неща като консумация на енергия. Можете да поставите безплатен фърмуер като Libreboot или Coreboot на стар компютър, но на един по-нов това едва ли ще се получи.

Няма смисъл да се купуват най-съвременните сървъри, работни станции и настолни компютри, ако по-старите отлично вършат работата си и са няколко пъти по-евтини. В края на краищата този най-нов модел само след две години ще бъде няколко пъти по-евтин, без да се променят спецификациите му, така че какъв е смисълът да го купувате сега, а не след две години?

Старите компютри се връщат на мода в наши дни, както и много други стари неща/сайтове/услуги. Така например през 2020 г. трафикът към остарелия сайт за хостинг на снимки Tumblr изведнъж се увеличи. Продажбите на винилови плочи и фотоапарати с лента внезапно се увеличават. Или ето – японската компания SilverStone наскоро пусна на пазара кутия за настолен компютър FLP01 в ретро стил (реплика на NEC PC-9800).

5,25-инчовите дискове са фалшиви, като зад тях се крият DVD устройство и USB конектори:

Между другото, има удобни устройства, които ви дават възможност да управлявате два компютъра с една клавиатура (и една мишка), дори под различни операционни системи. Например единият може да е нов компютър, а другият – стар.

Устройство DeskHop за свързване на една клавиатура и мишка към два компютъра

Теоретично е възможно да се стартират оригинални програми за Linux и Windows на Android смартфони: например приложението Winlator използва емулатори Wine и Box86/Box64 за стартиране на програми за Windows. Играта Fallout 3 с високи настройки и резолюция 800×600 дава около 20 FPS:

Приложенията за Linux се портват още по-лесно към Android, тъй като това е сродна операционна система

Не е ясно обаче какво да се прави с тези приложения на смартфон без клавиатура. За ефективна професионална работа сензорните екрани са на порядък по-лоши от нормалната клавиатура и мишка. Тъжно е да гледаш как професионален инженер, гений на своята работа, побутва пръста си по един мъничък екран като дете, опитвайки се да натисне правилния бутон или да напише текст. Редактирането на текст на смартфона е кошмар.

Екранната „лупа“ Android Magnifier при редактиране на текст само допринася за хаоса

Това, което при компютъра отнема част от секундата и няколко натискания на клавиши (например копиране на фрагмент от текст от едно приложение в друго), при таблета или смартфона е цялостна операция в няколко стъпки. В резултат на това производителността на труда спада десетократно.

Не е изненадващо, че съществува цял клас инструменти, които на практика могат да се използват само на персонални компютри – от конзолни помощни програми до софтуер за въвеждане на текст (текстови редактори, програмни среди и др.). Да, теоретично те могат да бъдат стартирани на смартфоните чрез емулатор, но защо? Например, за да изтеглите видеоклип от YouTube, да направите резервно копие на пощата си в Gmail или Slack, на персоналния компютър стартираме проста едноредова програма, докато на смартфона трябва да инсталираме цяло приложение като Spotube и да натискаме бутони за тази малка операция, която отнема секунда (за да бъдем честни, клиентът Spotube за Spotify и YouTube е наличен и във версия за десктоп).

Обаче на смартфоните вече израсна цяло поколение хора, които не са виждали нормални компютри. Това се изразява в различни неблагоприятни явления, включително факта, че младите хора не разбират концепцията за файлове. Тези хора не виждат проблем в това да съхраняват хиляда файла в една папка, без дори да се замислят за йерархичната структура. Така де, защо са ми папки, когато има функция за търсене? Тази промяна в мисловния модел също е резултат от смартфонизацията.

Собствениците на персонални компютри започват да осъзнават, че са маргинализирани в този прекрасен нов свят.

Такава е ситуацията…

Обикновените хора сякаш не забелязват колко е неудобно да пишеш или да гледаш видеоклипове на смартфон. Малкият екран побира нищожно количество информация в сравнение с една компютърна конфигурация с два монитора (в днешно време два 27-29-инчови монитора не са изненада за никого, това е почти стандарт). Екранната клавиатура не работи по метода на писане с десет пръста, а приплъзванията постоянно пораждат грешки. Човекът със смартфон може да бъде разпознат във всеки чат по специфичните грешки, при които едни думи се заменят с други.

Как стигнахме дотам, че хората използват малки, неудобни джаджи за компютърни задачи? Това е неразбираемо. Това, което е ясно обаче, е защо обикновените хора обръщат толкова голямо внимание на избора на смартфони. При липсата на компютър това е наистина важно устройство.

От друга страна, дори обикновените потребители на персонални компютри, щом постъпят в университет или си намерят работа, автоматично получават конкурентно предимство пред своите събратя, които са израснали само със смартфони и не могат да извършват дори и прости компютърни операции като форматиране на диск или редактиране на формула в Excel, да не говорим за администриране на сървър.

Източник: Калдата

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *