TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

За първи път: Астрономи откриха пещера на Луната, в която може би ще е възможно да създадем колония

Сподели с приятели.

Италиански астрономи са направили откритие, което може да промени плановете ни за изследване на Луната. Анализът на данните от сондата Lunar Reconnaissance Orbiter е разкрил подземна пещера, която би могла да бъде идеалното място за изграждане на лунна база.

Екипът от учени, ръководен от Леонардо Карер и Лоренцо Бруцоне, изследва радарни изображения на лунната повърхност, направени през 2010 година от междупланетната станция Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) на НАСА.

Изследователите стигат до заключението, че в един от обектите отразяването на сигнала показва наличието на подземна кухина или тунел с дължина десетки метри, съобщава TechCrunch.

Може би се попитате: Защо да се крием в някакъв тунел? Не искаме ли просто да си направим местообитание на повърхността?

Да, това със сигурност звучи логично, но в действителност повърхността на Луната е доста негостоприемно място. Без йоносфера тя няма защита от слънчевата или космическата радиация, а набраздената ѝ повърхност показва колко често е бомбардирана от големи и малки метеорити, които не се забавят или изгарят в атмосферата. Температурата също варира от ниска в дълбокия космос до опасно гореща.

Тези и други фактори означават, че всяко местообитание на повърхността трябва да бъде изключително здраво и дори така то ще бъде изправено пред сериозен риск с течение на времето.

Диаграма, показваща посоката на радарните отражения и вероятните форми на вътрешността на пещерата.

Откритата пещера се намира на дълбочина около 100 метра в района на „Морето на спокойствието“, близо до мястото на кацането на Аполо 11. Учените смятат, че пещерата може да осигури надеждна защита срещу радиация, метеорити и екстремни температурни колебания на повърхността на Луната. Доскоро подобни пещери съществуваха само на теория, но вече има реални доказателства за съществуването им.

„Това откритие превръща теорията в реалност. Сега проектирането на жив модул в такава лунна пещера се превръща в съвсем реална задача.“казват авторите на изследването, публикувано в списание Nature Astronomy

Експертите смятат, че това откритие може значително да повлияе на плановете на НАСА и частните компании за създаване на дългосрочни лунни селища. Очаква се рязко нарастване на интереса към разработването на технологии за изследване и разработване на лунни пещери.

Учените обаче предупреждават, че макар откриването на лунната пещера да е голяма крачка напред в развитието на Луната, то не гарантира успех, тъй като пещерата е разположена дълбоко в кратера, което затруднява достъпа до нея.

Размерът ѝ също не е известен и е възможно да е твърде малка или неподходяща за заселване поради отломки и прах. Въпреки това самият факт за съществуването ѝ открива нови перспективи и може да се окаже повратна точка в планирането на бъдещи мисии.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *