На 19-ти ноември SpaceX проведе шестия изпитателен полет на ракетата Starship. Първата степен на ракетата Super Heavy успешно изведе кораба на суборбитална траектория, но вместо да се приземи на стартовата площадка, по все още неназована причина, той беше насочен към контролирано приводняване в океана. Горната степен на Starship извърши серия от ключови маневри, включително тест на двигателя за спиране и меко кацане върху вода. Това е важна стъпка за тестване на системите, необходими за безопасното връщане на кораба при бъдещи орбитални мисии.
Космическият кораб Starship/Super Heavy излетя в 17:00 ч. източно време (1:00 ч. наше време, 20 ноември) от тестовия полигон Starbase в Бока Чика, Тексас. Изстрелването се състоя в началото на 30-минутния прозорец за изстрелване и по време на обратното броене не възникнаха проблеми. Сред гостите на изстрелването беше новоизбраният президент Доналд Тръмп, който поддържа тесни връзки с главния изпълнителен директор на SpaceX Илън Мъск.
Две минути и 45 секунди след изстрелването първата степен на ракетата Super Heavy (Booster 13) се отдели от кораба Starship. Степента веднага започна маневрата си за връщане обратно към стартовата площадка. Планът беше тя да бъде уловена отново, както по време на успешния полет на 13-ти октомври. Няколко секунди след отделянето обаче специалистите взеха решение да коригират траекторията, насочвайки я към кацане в океана. От SpaceX все още не са разкрили причината за това решение.
Степента направи контролирано спускане в Мексиканския залив близо до стартовата площадка 7 минути след старта, преди да се преобърне и да експлодира.
Въпреки това първата степен успя да изведе горната степен на Starship, обозначена като Ship 31, на суборбитална траектория. Около 38 минути след началото на полета SpaceX задейства един от шестте двигателя Raptor на кораба, за да тества работата на системата във вакуум, необходима за забавяне на спускането при бъдещи мисии. По време на шестия полет на борда на Starship за първи път беше поставен полезен товар – плюшен банан, който служи като визуален индикатор за наличието на безтегловност.
SpaceX специално промени профила на полета, като увеличи натоварването на системата за управление на клапите и използва по-стара версия на топлинния щит за допълнителни тестове.
„Не се изненадвайте, ако днешният полет не мине перфектно. Умишлено се стремим да разкрием границите на възможностите на кораба, за да разберем по-добре ограниченията му и да се подготвим за бъдещо кацане на стартовата площадка“, каза Кейт Тайс, един от водещите на уеб-предаването на SpaceX.
Компанията планира в крайна сметка да върне кораба на стартовата площадка с помощта на система за улавяне, подобна на тази, използвана за първата степен на Super Heavy.
Корабът Starship премина успешно през атмосферата въпреки някои видими повреди на една от клапите и други елементи на топлинния щит. Апаратът извърши меко кацане върху вода в Индийския океан 65,5 минути след изстрелването, като стартира три от шестте си ракетни двигатели Raptor, за да се обърне във вертикално положение. Той се преобърна настрани във водата, но остана на повърхността. SpaceX коригира времето на шестия полет на Starship, за да осигури по-благоприятни условия за наблюдение на повторното навлизане и кацане на апарата. За разлика от предишните пет полета, които стартираха от Тексас в сутрешните часове и завършиха с повторно влизане на космическия кораб в тъмното на противоположната страна на Земята, шестият полет беше планиран така, че тези събития да протекат на дневна светлина.
SpaceX обяви редица подобрения за следващата горна степен на Starship. Както бе разкрито в предаването за изстрелването, инженерите на компанията увеличават дължината на апарата, за да се поберат по-големи горивни резервоари, което ще увеличи капацитета му за полезен товар с 25%.
Освен това дизайнът на предните клапи ще бъде оптимизиран: те ще станат по-малки и ще бъдат монтирани в нова позиция, осигурявайки по-добра защита от екстремните температури по време на навлизане в атмосферата. Компанията все още не е обявила конкретните срокове за следващия тест.
SpaceX успя да изстреля ракетата само месец след предишното изстрелване, тъй като не се наложи да променя лиценза си за изстрелване от Федералната авиационна администрация (FAA). Лицензът, издаден за мисията Flight 5, автоматично обхващаше и мисията Flight 6. FAA обясни, че промените в новата мисия са незначителни и вече са били отчетени в предишния анализ.
Източник: Kaldata
Leave a Reply