Години наред процесът на стареене объркваше учените и държеше в строга хватка тайните на жизнения път. Експериментира се с всичко – от „коктейли за младост“ до преливане на млада кръв, за да се обърне процесът на стареене. Поредното откритие загатва за искрица надежда.
Наскоро екип от китайски учени е идентифицирал група клетки, наречена CHIT1 в гръбначния мозък, която е свързана с процеса на стареене.
Макар, че учените все още са в ранен етап на разбиране на практическото приложение на това откритие, те смятат, че приемането на дневна доза Витамин С може да помогне за забавяне на стареенето.
CHIT1: Маркер за лечение на проблеми, свързани със стареенето на гръбначния мозък?
Като антиоксидант често се счита, че Витамин С има потенциални свойства против стареенето. Антиоксидантите помагат за защита на кожата от увреждания, причинени от свободните радикали, които са нестабилни молекули, които могат да ускорят процеса на стареене и да допринесат за проблеми като бръчки и увисване на кожата.
Перспективата да се използва силата на Wитамин С за забавяне на стареенето със сигурност е развълнувала научната общност през последното десетилетие.
Стареенето оказва значително влияние и върху проблемите, свързани с гръбначния мозък, но не разбираме напълно как става това. За да разплетат тази загадка, учените провеждат изследването си върху животински модел и установяват, че със стареенето на гръбначния мозък се случват две важни неща.
Първо, моторните неврони, които помагат за движението, остаряват, а имунните клетки в гръбначния мозък стават свръхактивни.
Второто нещо, което се случва, е, че количеството на вещество, наречено CHIT1 се увеличава в старите гръбначни мозъци. След това тези клетки се събират около моторните неврони и ги карат да стареят по-бързо. Изследователите обаче са открили начин да противодействат на това.
В тяхното изследване се казва, че аскорбиновата киселина, която е известна с това, че забавя стареенето, може да противодейства на ефекта на CHIT1 и да помогне за поддържането на моторните неврони здрави. Витамин С е известен също като L-аскорбинова киселина.
Изследователите са тествали и въздействието на Витамин С върху 10 по-възрастни маймуни от вида циномолгус в продължение на 3 години. Те ги разделят на две групи. Едната група получавала дневна доза Витамин С, а другата група била контролна.
Изследователите установили, че при маймуните, които получавали витамин С се наблюдавало „значително“ подобрение на признаците на стареене в моторните им неврони. Това предполага, че приемането на перорални добавки с Витамин С може да бъде полезно за по-възрастните хора.
Въпреки, че изследователите са направили откритията си, изследвайки животни те са открили по-високи нива на CHIT1 в течността около гръбначния мозък и в кръвта на по-възрастни хора.
Изследването е публикувано в рецензираното списание Nature на 31 октомври.
Източник: https://kaldata.com
Leave a Reply