Въпреки че ситуацията с питейната вода се е подобрила през последните десетилетия, според СЗО около една четвърт от населението на света все още не може да пие чиста вода в достатъчни количества. Експертите предлагат различни методи за решаване на този проблем. Инженери от САЩ са разработили технология, която превръща атмосферната влага в питейна вода дори при сух климат.
Съществуващите методи за кондензиране на атмосферната влага не могат да се похвалят с висока производителност. В условията на сух въздух – с влажност под 30% – ефективността е минимална. Новата технология, създадена от Университета на Невада, е тествана в близост до Лас Вегас, при влажност 10% и показва високи резултати, съобщава IE.
В сравнение с много други устройства за дехидратация – големи, енергоемки и бавни – това устройство се оказа достатъчно компактно, за да се носи в раница. Дехидратиращият материал на основата на никел и титан работи на принципа на еластокалоричното охлаждане, т.е. промяна на температурата вследствие на разтягане или свиване. Освен това устройството използва два пъти по-малко енергия от стандартния абсорбатор на влага, като поглъща същото количество влага.
Устройството съхранява водата в солен разтвор, подходящ както за последващо пречистване, така и за производство на енергия. За тази цел се използва хидрогелна мембрана. Учените са взели идеята от природата, по-точно от кожата на дървесните жаби и кората на растения с въздушна коренова система. Те използват подобен метод, за да превърнат влагата от въздуха в течност.
„Вече можем да изчислим колко голяма система ни е необходима, за да получим необходимия обем вода“, казва Джереми Чо, ръководител на изследователския екип. – Ако имаме един квадратен метър, за един ден в Лас Вегас ще се натрупа около един галон (3,8 литра) питейна вода, а при по-влажен климат – три пъти повече“.
Стартъпът WAVR вече е започнал да комерсиализира технологията.
Leave a Reply