Китайски учени обещават да осъществят това, което японските разработчици се опитват да постигнат от десетилетия. Японците спряха да се борят с оптичните носители след пускането на 128-гигабайтовите четирислойни Blu-ray дискове. Експерименталните проекти далеч надхвърлиха този етап, но така и не излязоха от лабораториите. Обещаващите китайски оптични дискове също са все още в експериментален стадий, но още в самото си начало постигнаха невероятен пробив.
Според статия, наскоро публикувана в Nature, обещаващият китайски оптичен диск е със същия размер като обикновен DVD диск както по отношение на дебелината (което е важно), така и по отношение на диаметъра. В същото време той има 100 слоя за запис от всяка страна. Слоевете са отделени един от друг с прозрачен слой с дебелина само 1 µm.
Дискът, разработен от китайските учени може да съхранява 1,6 PB (петабита) или 200 TB (терабайта)информация.
Това е почти с един порядък повече, отколкото могат да поберат днешните твърди дискове. По този начин дори малка купчина от такива дискове може да побере информацията на цял център за данни.
Екипът от учени, който се състои от специалисти от Шанхайския университет за наука и технологии, Пекинския университет, както и от Шанхайския институт по оптика и прецизна механика и Ключовата лаборатория по фотохимия на Китайската академия на науките използват фемтосекунден лазер за запис на данните. Те обаче са имали много по-трудна задача – да направят запис на данни в много по-голям обем на диска.
„Разработихме оптичен записващ носител, базиран на фоторезистивен слой, легиран с индуциращо агрегация емисионно багрило, което може да бъде оптично стимулирано с фемтосекундни лазерни лъчи. Този филм е високопрозрачен и хомогенен, а феноменът на индуцираната от агрегация емисия осигурява механизма за съхранение.“се казва отчасти в резюмето в статията на учените в Nature
Казано по-просто, комбинация от молекули във фоторезистивния слой, която реагира на светлината води до блокиране на багрилото под въздействието на лазерни импулси. Технологията все още не е готова за търговска експлоатация и трябва да бъде доразвита както по отношение на увеличаване на скоростта на запис/четене, така и по отношение на разработването на устройства за запис/четене. Въпреки това китайските дискове имат голям потенциал в областта на архивирането на данни. Учените твърдят, че те могат да издържат от 50 до 100 години, като същевременно консумират енергия само при запис и четене, но не и в състояние на покой.
Досега нито един подобен проект не е достигнал етапа на продаваеми продукти. Светът обаче се нуждае от такива свръхспособни и енергийно ефективни носители за съхранение. Изкуственият интелект обещава да генерира поток от информация, какъвто не сме изпитвали досега, а потреблението на центровете за данни вече отнема част от процента от производството на електроенергия.
Leave a Reply