TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Китай представи мощната видеокарта MTT S4000 с 48 GB GDDR6 буферна памет и поддръжка технологиите на Nvidia

Сподели с приятели.

В началото на тази седмица новинарският сайт WCCF TECH, позовавайки се на свои източници, съобщи, че китайската компания Moore Threads официално е представила своята нова графична карта MTT S4000, която предлага производителност 200 TOPS (200 трилиона операции в секунда) при работа с технологии, базирани на изкуствен интелект, и големи езикови модели, както и 48 GB вградена видеопамет от типа GDDR6, архитектура MUSA от трето поколение и впечатляваща пропускателна способност. В рамките на презентацията представителят на компанията заяви, че чиповете памет демонстрират скорост на трансфер на данни от 16 Gbps с обща пропускателна способност от 768 GB/s – един много приличен резултат.

Това обаче не е основното предимство на новата китайска графична карта. Важното е, че Moore Threads MTT S4000 поддържа патентования интерфейс MTLink 1.0, който позволява обединяването на няколко графични ускорителя в една обща система за едновременна работа по определени задачи. В известен смисъл това е аналог на интерфейса NVLINK, който навремето беше въведен от компанията NVIDIA за обединяване на няколко графични карти в един стек за изпълнение на сложни ИИ задания, научни изследвания и т.н. (интерфейсът се използваше дори в геймърските графични карти). Интересно е, че тази видеокарта се предлага с PCI-E 5.0 интерфейс – Moore Threads все още е единствената компания, която доставя хардуер с това поколение протокол на потребителския пазар.

Заслужава да се отбележи също така, че въпреки че производителят позиционира графичната карта MTT S4000 изключително като сървърно решение за задачи с изкуствен интелект, всъщност графичният ускорител поддържа едновременното включване на четири дисплея с максимална разделителна способност до 8K. Освен това по време на презентацията стана известно, че тази видеокарта поддържа 96 едновременни потока от съдържание във Full HD резолюция, а също така устройството поддържа усъвършенствани инструменти за разработка USIFY, които позволяват пълноценно използване на софтуера на NVIDIA, базиран на CUDA.

Необичайни решения могат да се видят и в системата за охлаждане и захранване на новата видеокарта. Така например за захранване на графичния ускорител китайските инженери са решили да използват сравнително новия 12VHPWR порт, който съвсем наскоро NVIDIA „изобрети“ за графичните карти от най-високо ниво от серията RTX 40. В същото време видеокартата няма активно охлаждане – върху графичния процесор и чиповете памет е монтиран радиатор от алуминий с перфорационни отвори. Вероятно това ще даде възможност за ефективно охлаждане на новата графична карта с комерсиални вентилатори в сървърните шкафове. Засега обаче няма реални тестове на система, базирана на тази видеокарта, както и на цената – много е вероятно само големите китайски компании да успеят се сдобият с това устройство.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *