Илън Мъск участва във видеоконференция, организирана от Future Investment Initiative Institute в Международния конферентен център на крал Абдулазиз в Рияд. По време на дискусията с Питър Диамандис те обсъдиха теми, вариращи от изкуствения интелект и Марс до демографията и Доналд Тръмп. Мъск прогнозира, че до 2028 г. изкуственият интелект ще надмине човечеството по производителност, а до 2040 г. хуманоидните роботи ще надхвърлят броя на хората. Той заяви, че масовото производство на Optimus ще започне до 2026 г., като тогава ще се осъществят и безпилотните мисии на SpaceX до Марс. Той също така изрази загриженост относно демографския спад и подчерта значението на намаляването на регулаторната тежест за технологичния напредък.
Относно изкуствения интелект
Мъск отбеляза, че макар точните изчисления да са трудни, той е убеден, че всяка година изкуственият интелект ще се подобрява десетократно, и очаква, че след четири години това ще доведе до 10 000, а може би и 100 000 пъти подобрение. Изкуственият интелект ще може да изпълнява всички задачи, които хората могат да вършат, може би още след година или две. След това на изкуствения интелект ще му трябват не повече от три години, за да овладее пълния обем на човешките знания. Така, според неговите изчисления, ИИ ще достигне това ниво някъде към 2029 или дори 2028 г. Съществува обаче вероятност (10 до 20%) за негативен сценарий. Според Мъск ИИ е една от най-сериозните заплахи за човечеството в близкото бъдеще и изисква повишено внимание.
Ако обаче развитието на изкуствения интелект продължи по същия начин, очаква ни бъдеще, пълно с изобилие. Всеки ще може да се сдобие с всички стоки и услуги, които желае, тъй като реалните разходи за производство ще бъдат значително намалени.
Относно енергията
Мъск подчерта, че развитието на изкуствения интелект и електрическия транспорт ще наложи огромно увеличение на потреблението на енергия. Той е убеден, че в дългосрочен план основният източник на енергия ще бъде слънцето. Мъск се затруднява да отговори на въпроса дали сме надхвърлили дори 1% по скалата на Кардашев тип I, което означава, че използваме цялата енергия на планетата. Скалата на Кардашев е метод за класифициране на цивилизациите според нивото им на технологично развитие въз основа на количеството енергия, което могат да използват. Цивилизация от тип I може да използва цялата енергия на своята планета, цивилизация от тип II – цялата енергия на своята звезда, а цивилизация от тип III – енергията на цялата галактика.
Относно роботите и Optimus
Ограниченото производство на робота Optimus ще започне още през 2025 г., а масовото му производство се очаква през 2026 г. Optimus ще бъде най-големият и най-успешен продукт в историята на компанията. Мъск се съгласи с оценката, че автономните технологии, като например роботизираните таксита, могат да повишат стойността на Tesla до 5 трилиона долара, но според него разработването на робота Optimus ще увеличи капитализацията на компанията до 25 трилиона долара. Мъск също така предположи, че в бъдеще, с развитието на технологиите и роботите, икономиката може да стане посткапиталистическа и ще настъпи ера на изобилието.
До 2040 г. броят на хуманоидните роботи ще надхвърли броя на човешката популация. Мъск прогнозира, че след 25 години ще има поне 10 милиарда хуманоидни робота. Цената на един хуманоиден робот ще бъде около 20-25 хил. долара.
SpaceX и Марс
„Не е лошо като за хора! В това не участваше изкуствен интелект, щастлив съм да съобщя, че го направихме само с човешки мозъци и без изкуствен интелект. Мисля, че в бъдеще ИИ може да погледне на това и да каже: „Не е зле за групичка маймуни!“,“ каза Мъск за завръщането на ракетата-носител Super Heavy.
SpaceX ще може до две години да изстреля няколко космически апарата до Марс. Следващият оптимален прозорец за изстрелване към Марс ще се отвори след 26-27 месеца. Ако тези мисии са успешни, пилотираните полети до Червената планета ще могат да започнат след още две години.
Относно демографията и Тръмп
Илън Мъск изрази дълбока загриженост за глобалния демографски срив. Според него намаляването на раждаемостта в много страни по света може да доведе до катастрофални последици, като например намаляване на населението на Южна Корея с една трета и на Европа наполовина. Дори ако раждаемостта се върне към стабилните 2,1 деца на жена, населението на много страни само за три поколения може да намалее с 5%. Той вижда в демографския срив най-сериозната заплаха за бъдещето на цивилизацията.
източник: Kaldata
Leave a Reply