Слънчевото петно AR3664, което предизвика мощни слънчеви изригвания, довели до исторически и широко разпространени полярни сияния се е появило отново на повърхността на Слънцето и в понеделник е отприщило ново мощно изригване от клас X.
Според Центъра за прогнозиране на космическото време на НОАА, изригването в югоизточния край на Слънцето е регистрирано със сила X2,8. Изригванията от клас X са най-силните, въпреки че по-рано този месец бяха наблюдавани и по-мощни.
Колкото по-голямо е числото, толкова по-силна е интензивността на изригването, което може да предизвика радиосмущения и други смущения в комуникациите на Земята.
Силата на изригването обаче е само един от многото фактори, които влияят върху въздействието на слънчевата активност върху системите на нашата планета. Полярните сияния и смущенията в електрическите системи са свързани по-скоро с изхвърлянията на коронална маса (CME), които представляват емисии на заредени частици, които могат да достигнат Земята за дни. CME също така са насочени, и ако изхвърлянето идва от слънчево петно, насочено директно към Земята, вероятността за сериозни въздействия е много по-голяма.
Източникът на слънчевата супербуря на 10 май, която за пръв път от десетилетия предизвика полярни сияния също беше слънчевото петно AR3664. То беше насочено директно към Земята в началото на май. Слънцето се върти около оста си, както и Земята и AR3664 прекара последните няколко седмици от задната страна на Слънцето, но сега отново се вижда.
Изглежда, че AR3664 запазва активността си, а друго слънчево петно, обозначено като AR3691 също нараства и има потенциал за изригвания от клас X, като се приближава в посока към Земята.
Това може да означава, че през следващата седмица или две ще се повторят събитията от 10 май. Все още няма официални прогнози за повторение на супербурята, но Слънцето е непредсказуемо нещо. Много неща ще станат ясни през тази седмица.
Ако се съди по регистрираното в понеделник изригване от клас X, предстоят още вълнения, особено след като мнозина смятат, че пикът на активността на настоящия слънчев цикъл се очаква след година или повече.
Източник: Kaldata
Leave a Reply