Науката отдавна знае, че Антарктида не винаги е била безжизнен континент, изцяло покрит с ледници. Още през първата половина на XIX в. изследователи откриват образци от вкаменена дървесина. Всички тези доказателства обаче датират отпреди стотици милиони години, т.е. от времето, когато Антарктида е съществувала като част от суперконтинента Гондвана и е дрейфирала около земното кълбо. Затова не е изненада, че някога Антарктида е била покрита с буйни гори. Дълго време обаче оставаше загадка какво се е случило с нея в по-късните времена, когато е заела сегашното си положение на планетата. Този въпрос получи отговор благодарение на кехлибара, който е запазил следи от праисторическия живот на континента в средата на периода креда.
Антарктида в средата на периода креда
Както беше споменато по-горе, Антарктида не винаги е заемала южния полюс на Земята. Това означава, че преди стотици милиони години условията за живот на континента са били доста благоприятни. Въпреки това в средата на периода креда континентът се е озовал там, където е сега. Така че съществуващата растителност и животни са имали трудни времена. И това не е само заради ниските температури. Така например дърветата, ако са съществували, е трябвало да оцеляват в продължение на много месеци в пълна тъмнина.
Дали през този период от време Антарктида е продължила да бъде зелен континент, или постепенно се е превърнала в безжизнена ледена пустош? За да отговорят на този въпрос, през 2017 г. учени направиха сондаж на морското дъно близо до западния бряг на Антарктида. В резултат на това изследователите откриха няколко малки парченца полупрозрачен кехлибар – вкаменена смола от иглолистни дървета – в слой тиня с дебелина 3 метра.
Според неотдавнашно проучване, публикувано в Antarctic Research, размерът на екземплярите варира от 0,5 до 1,0 милиметра. Всички те са били с характерния за кехлибара цвят, вариращ от жълто до оранжево. Находката е датирана в периода между 83 и 92 милиона години, т.е. точно в средата на периода креда.
Трябва да кажем, че по-рано учените успяха да намерят изображения на кехлибар от периода креда само в Австралия в басейна Отуей и в южната част на Тупуанга в Нова Зеландия. След няколкогодишен анализ учените съобщиха, че в пробите от кехлибар са открили вкаменелости на корени, които датират от средата на периода креда. Под микроскопа изследователите установяват и наличието на цветен прашец и спори.
Антарктида остава топла дори на южния полюс
Откритият от учените кехлибар е най-доброто доказателство, че в средата на периода креда в близост до Южния полюс са съществували блатисти тропически гори, доминирани от иглолистни дървета. Те най-вероятно са били подобни на съвременните гори в Нова Зеландия и Патагония.
Може да се заключи, че ледената обвивка в Антарктида се е появила много по-късно. В средата на периода креда средата на обитаване е била достатъчно топла и влажна. Това е дало възможност да растат дървета, произвеждащи смола.
Както казват самите автори на изследването, беше много вълнуващо да осъзнаем, че в определен момент от време на всички континенти на нашата планета климатичните условия са позволявали на дърветата да растат. Как са успели да оцелеят през дългата полярна нощ? Най-вероятно са спали зимен сън за продължителен период от време.
Защо кехлибарът се е запазил в Антарктида
Може би се чудите откъде изобщо се е появил кехлибарът на морското дъно. Смолата се отделя от иглолистните дървета, за да предпазва кората им например от насекоми или от топлината при пожар.
Вече е известно, че периодът креда е бил един от най-топлите в историята на нашата планета. Вулканичните отлагания, открити не само в Антарктида, но и на близките острови, показват, че по това време горските пожари са били чести. Най-вероятно по една от тези причини от дърветата е излизала смола. Според учените намерените от тях проби дори съдържат малки парченца кора.
Смолата, която се е появила на повърхността на дървото, по някаква причина бързо е била покрита от вода. Благодарение на това кехлибарът е успял да оцелее и до днес. Въз основа на тези открития учените искат да възстановят пълната картина на това как са изглеждали и функционирали горите на Антарктида преди 90 милиона години.
Колко дълго континентът е останал топъл и благоприятен за растежа на горите?
В наши дни Антарктида е изцяло покрит с лед континент с изключително ниски температури. Въпреки това не винаги е било толкова студено – преди десетки милиони години температурата на планетата е била много по-висока от сегашната. В онези времена континентът е бил покрит с гори и е бил дом на динозаври, различни птици и други животни. И дори през епохата на средния и късния еоцен, т.е. преди 44-34 милиона години, континентът не е бил изцяло покрит с лед. Освен това през целия континент са протичали реки, което означава, че той не е имал вътрешно море.
Източник: Kaldata
Leave a Reply