В началото на ноември представители на японската компания Canon заявиха, че разработеното от нея оборудване за наноотпечатване ще позволи създаването на 5 nm чипове 10 пъти по-евтино, отколкото при използването на аналози на ASML. Тази седмица стана известно, че Canon не само ще започне да доставя такова оборудване през тази година, но и с времето очаква да овладее 2 nm технология чрез наноотпечатване.
Припомняме, че класическата фотолитография включва начертаване на контурите на бъдещия чип върху силициева подложка чрез прожектиране на изображение през фотомаска и последващо ецване на части от кристала, които не са защитени от фоторезистентен материал. Технологията на Canon включва рисуване на контурите на чипа върху силиция чрез нанопечат.
Според представители на японската компания, тази технология вече е готова за въвеждане в масово производство. Оборудването ще започне да се доставя на клиентите през тази година.
Експертите смятат, че сензация няма да се получи. На първо време технологията на Canon, която позволява да се спести до 10 пъти от оборудването в сравнение с класическата фотолитография и да се намали потреблението на енергия с 90 %, ще се използва главно при производството на чипове памет като 3D NAND, които имат доста примитивна структура. Технологията на Canon няма да може да замени EUV литографията в промишлен мащаб, но те ще съществуват съвместно.
Сега Canon има уникалната възможност да привлече вниманието на клиентите към тази технология за производство на чипове. Tова е така, защото на пазара на фотолитографско оборудване има опашки, чакащи доставка от година и половина. Представители на компанията твърдят, че процентът на отхвърляне на тази технология е добър. Въпреки, че експерти от трети страни смятат, че той не трябва да надвишава 10%, за да се гарантира търговската му привлекателност.
С течение на времето Canon очаква да се научи да „печата“ и 2 nm чипове. Според представителите на компанията, въвеждането на това оборудване в съвременните технологични процеси не изисква значителна адаптация, въпреки че част от допълнителното оборудване производителите ще трябва да подменят.
По отношение на възможността за закупуване на такова оборудване от китайските клиенти на Canon, не всичко е толкова ясно. От една страна, в него не се използват компоненти и технологии, произведени в САЩ. Следователно американските власти не могат да диктуват на японската компания условията за доставка на такова оборудване за износ. От друга страна – ограниченията за износ на самата Япония по отношение на Китай са значително по-широки от тези на САЩ. Така цялостната ситуация е твърде несигурна, за да се правят прогнози за перспективите на решенията на Canon на китайския пазар.
Leave a Reply