TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

ChatGPT проектира процесор и той беше успешно изработен – вижте го как управлява коледно светлинно шоу

Сподели с приятели.

Чипът QTCore-C1, създаден от д-р Хамънд Пиърс от университета „Тандон“ в Ню Йорк с помощта на ChatGPT премина още един важен етап. Днес от учебното заведение съобщиха, че QTCore-C1 е успешно изработен, като можете да го видите в действие във видеоклипа по-долу, показващ как той управлява празнично коледно светлинно шоу. Освен това се твърди, че мощта на съвременните изкуствени интелекти вече е достатъчна, за да „взриви отворения достъп до успешен дизайн на чипове“.

https://videopress.com/embed/PfAHDeGY?cover=1&posterUrl=https%3A%2F%2Fwww.kaldata.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F12%2Fcontentstudio_video_mp4_avc_240p.original.jpg&preloadContent=metadata&useAverageColor=1&hd=0

В публикацията в LinkedIn се напомня, че проектът е спечелил встъпителен конкурс за дизайн на силиций с отворен код, генериран от изкуствен интелект на Efabless Corporation, по-рано тази година.

В блога на Efabless Challenge се посочва, че проектът на чипа QTCore-C1 е създаден „изцяло чрез разговори с ChatGPT на OpenAI и всеки компонент е създаден с авторството на GPT-4“. Интересно е, че ИИ е бил толкова способен, че е помогнал за отстраняване на грешки, открити при тестването и е предоставил информация за дизайна на архитектурата на набора от инструкции (ISA).

Заслужава да се отбележи, че ChatGPT не е проектирал изцяло процесора. Да, изследователите от Нюйоркския университет са използвали ChatGPT, за да преведат „езика“, който описва чипа и неговите възможности, на език за описание на хардуера (HDL), например Verilog. При проектирането на процесори обаче има няколко други ключови стъпки, а QTCore-C1 е само функционален блок в по-сложен цялостен проект.

QTCore-C1, който беше успешно разработен, произведен и демонстриран като работещ вероятно е по-точно да се опише като копроцесор. Д-р Пиърс обяснява, че това е „8-битова архитектура, базирана на акумулатор, която може да действа като един вид предсказуем копроцесор за основното ядро на Caravel“. По този начин обхватът му има граници, а те са, че „той може да извършва основни математически и логически операции, да взаимодейства с няколко входно-изходни линии, както и да измерва времето с вътрешен брояч, и може да изпраща и получава стойности и заявки за прекъсване към основния процесор“.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *