TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

Google ще промени начина, по който показва резултатите от търсенето за европейските потребители – какво значи това

Сподели с приятели.

През последните години Европейският съюз прие редица законодателни актове, чрез които да потърси отговорност от големите технологични компании за техните бизнес практики и да ги принуди да прилагат по-благоприятни за потребителите политики, като например изискването за USB-C в iPhone. Законът за цифровите пазари (Digital Markets Act – DMA) е един от тези нормативни актове, който има за цел да осигури справедливи и отворени цифрови пазари, като намали властта на гиганти като Alphabet (Google), Apple, Meta (Facebook), Microsoft, Amazon и ByteDance (TikTok).

Тъй като DMA трябва да влезе в сила през март, Google прави редица промени в някои от най-популярните си продукти, а именно търсачката си. Една от най-забележителните промени, насочени към потребителите предвижда компанията да добавя „специализирани единици“ в резултатите от търсенето, когато жителите на ЕС търсят нещо за покупка, като показва връзки към сайтове за сравнение от цялата мрежа. Новите страници за търсене ще включват и „кратки пътища за заявки“ в горната част, за да помогнат на хората да прецизират търсенето си.

Ако търсите хотели, Google ще резервира специално място в резултатите от търсенето за сайтовете за сравнение и ще предлага повече подробности за всеки отделен резултат, включително изображения, оценки и други. За да се съобрази с указанията на DMA и да приложи тези промени, Google ще трябва да премахне и собствените си услуги, като Google Flights от резултатите от търсенето.

Освен това Google ще предложи на жителите на ЕС повече възможности за избор на търсачка в Android, като ще им даде възможност да изберат друга търсачка по подразбиране, различна от Google. Компанията ще предостави подобни опции на потребителите на Chrome на настолни компютри, iPhone и iPad.

Google ще представи на европейските потребители и допълнителен банер за съгласие в резултатите от търсенето, в който ще ги попита дали може да продължи да споделя данни в своите приложения и услуги, за да им помогне да персонализират съдържанието и да показват персонализирани реклами. Компанията предупреждава, че ако потребителят се откаже от свързаните услуги, някои функции може да бъдат ограничени или недостъпни. Google обаче не пояснява кои функции ще спрат да работят и кои услуги ще бъдат ограничени, ако потребителят се откаже от споделянето на данни.

И накрая, Google ще въведе API за преносимост на данните за разработчиците, за да им помогне да прехвърлят данните си към приложение или услуга на трета страна. Компанията вече предоставя на потребителите възможността да изтеглят или прехвърлят копие на своите данни от повечето си приложения, така че новата функция ще разшири обхвата и мащаба на услугите за преносимост на данни.

Източник: Kaldata

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *