LG Display направи още една стъпка в развитието на технологията за OLED дисплеи, като разработи панел, базиран на син фосфоресциращ емитер (PHOLED). Според изданието OLED-Info тази разработка може да доведе до изцяло нови продукти с OLED дисплеи, които ще консумират значително по-малко енергия от стандартните OLED панели.
Ключов елемент на иновацията е използването на фосфоресциращи органични светодиоди (blue PHOLED) – технология, предоставена от Universal Display Corporation (UDC). Технологията PHOLED осигурява 100 % вътрешна квантова ефективност (IQE), което е значително над 25 % ефективност, постигана с настоящите флуоресцентни излъчватели и може да намали консумацията на енергия на самия дисплей с около 20-30 %.
„Разработката ще отнеме още няколко месеца, но е малко вероятно всичко да бъде готово през тази година.“заяви UDC, като подчерта някои трудности при удължаването на живота на материалите.
LG Display обаче е намерила решение, използвайки тандемна архитектура, която ще позволи да се получи готов за търговска употреба дисплей може би дори по-рано, отколкото UDC е планирала.
Тандемната архитектура използва две OLED структури, разположени една върху друга. По този начин се постига същата яркост като при конвенционалните еднослойни OLED, но с по-малко ток, което от своя страна удължава живота на OLED материалите. Имайте предвид, че LG Display успешно представи тандемните дисплеи още през 2019 година за автомобилния пазар, а напоследък Apple ги използва в своите таблети и лаптопи.
Според информацията LG Display планира скоро да завърши разработката и ще обмисли възможността да пусне на пазара такъв дисплей в рамките на една година и по този начин да стане първата компания, която ще пусне на пазара PHOLED дисплеи, получавайки предимство пред конкурентите си, особено пред Samsung Display.
Следва да се отбележи, че производството на такива дисплеи ще бъде по-скъпо поради по-сложния процес, изискващ два пъти повече материали за предната плоскост на OLED, както и високата цена на PHOLED излъчвателите. Поради това може да се обмисли архитектура, при която един от слоевете в тандемния стек използва син фосфоресциращ излъчвател, а другият слой – син флуоресциращ излъчвател. Този подход може да се окаже ефективен и да направи производството на тези дисплеи по-евтино
Източник: Kaldata
Leave a Reply