Японската компания Toyota очаква значителни ползи от нова технология за въздушна мобилност – електрически самолет с вертикално излитане и кацане (eVTOL), или по-просто казано въздушните таксита. 30-минутен полет с аеротакси над Япония с нейните красиви пейзажи ще замени 2-часово пътуване с автомобил. Това в много случаи ще бъде търсено, а ако трябва да стигнете до съседен остров въздушното такси ще бъде безценно решение.
„Днес сме тук, за да отпразнуваме успешния демонстрационен полет на Joby в началото на тази седмица – техният първи eVTOL полет на въздушно такси извън САЩ. Мечтата, която Joby и Toyota си представяха за въздушна мобилност най-накрая е близо до осъществяване.“заяви главният технически директор на Toyota Хироки Накаджима, който говори на събитието в Шизуока, Япония
За Toyota работата с Joby Aviation не е просто мимолетно сътрудничество. През предходните години японският автомобилен производител е инвестирал в Joby Aviation 394 млн. долара. Тази година Toyota е предоставила на Joby още 250 млн. долара, а през 2025 година ще инвестира още толкова.
„Тoyota е инвестирала в Joby многократно, но по-важното е, че работи заедно с нас в нашите съоръжения. Тя ни помогна да разработим инструменти, консултира ни относно разположението на заводите и дори доставя части, които са част от електрическите самолети.“заяви с гордост ръководството на Joby Aviation по време на събитието
Според говорител на Joby Аviation, компанията възнамерява да започне търговски превоз на пътници с аеротаксита още през следващата година и ще работи с глобални партньори в Япония, включително Uber, Delta Air Lines и ANA. Компанията вече е подала заявление за сертифициране на електрическия самолет до националния регулатор за гражданска авиация на Япония – JCAB.
Joby остава една от най-перспективните компании за летящи таксита, заемайки четвърто място в т.нар. индекс AAM Reality Index за август 2024 година – инструмент за оценка на напредъка на участниците в индустрията. Първото място е за Volocopter, второто – за китайската EHang, а третото – за Beta Technologies. Wisk на Boeing е класирана на осмо място.
Класациите обаче са до голяма степен произволни. Германската компания Lilium, която обяви фалит преди това беше смятана за една от най-успешните в тази област. В същото време китайската компания EHang, която заема второ място е провела много демонстрационни полети и вече доставя партиди аеротаксита на клиенти. Въпреки това китайското въздушно такси изглежда доста семпло, докато американските и европейските модели изглеждат много по-впечатляващо, въпреки че засега няма с какво друго да се похвалят.
Източник: Kaldata
Leave a Reply