TECHitMedia.NET

Бъди в крак с технологиите!

VPN манията свърши: ето защо VPN всъщност не са толкова полезни

Сподели с приятели.

Виртуалните частни мрежи (VPN) набраха популярност заради обещанието за сигурно и поверително сърфиране, но възможностите им може би са твърде преувеличени. Въпреки че VPN работят, има много погрешни схващания за сигурността, която осигуряват, и за какво наистина са полезни.

Как работят VPN мрежите

Когато осъществявате връзка с интернет, устройството ви (телефон, лаптоп или настолен компютър) изпраща заявка до рутер, който я насочва към модем. Оттам модемът се свързва с вашия доставчик на интернет услуги (ISP), който улеснява маршрутизирането на данните ви до правилната дестинация. Използват се както публичният ви IP адрес (адресът на модема), така и частният ви IP адрес (адресът на устройството), за да се гарантира, че данните ви се прехвърлят на правилното място, а отговорът се получава от вашето устройство.

Използването на VPN услуга променя този процес. Приложението за VPN на вашето устройство криптира данните ви, преди да достигнат до рутера и модема. След това доставчикът на интернет услуги пренасочва вашата връзка към VPN сървър, където данните ви се декриптират, използват се за достъп до търсеното от вас съдържание, отново се криптират и се изпращат обратно към доставчика на интернет услуги. Накрая модемът и рутерът получават криптираните данни и ги препращат към вашето устройство, където VPN приложението декриптира тяхното съдържание.
VPN услугата по същество криптира данните ви и маскира вашия IP адрес, като се свързва с VPN сървър, което добавя допълнителен слой анонимност и сигурност при връзката с интернет.
Проблемът с VPN услугите

Въпреки че използването на VPN услуга прикрива вашия IP адрес и криптира данните ви, тя не гарантира пълна онлайн сигурност или анонимност, както се опитват да ви убедят рекламите. Съществуват някои широко разпространени погрешни схващания относно използването на VPN за гарантиране на сигурността:
Пълна анонимност: VPN услугите могат да маскират IP адреса ви, но не спират проследяващите уеб сайтове, които все още могат да използват бисквитки и други методи за проследяване. Освен това доставчиците на VPN услуги могат да виждат вашата онлайн дейност, ако записват данните, дори и да твърдят друго.
Защита срещу всички хакери: VPN мрежата може да защити данните в обществения Wi-Fi, но не предпазва от зловреден софтуер за кражба на данни или фишинг атаки. Други инструменти за сигурност, като антивирусния софтуер, си остават от съществено значение.
Пълна защита на личните данни от интернет доставчика: VPN мрежите скриват данните от доставчиците на интернет услуги, но прехвърлят доверието към доставчика на VPN услугата, който може да регистрира дейността ви.
Въпреки че VPN мрежите добавят ниво на поверителност и сигурност, много от тях не разясняват своите ограничения и предоставят общи изявления за това как правят онлайн работата ви сигурна. Това от своя страна може да накара хората да изпитат фалшиво чувство за сигурност, което води до лоша информационна хигиена.
VPN услугите също така добавят няколко допълнителни слоя към вашия достъп до интернет. Това може да забави скоростта на интернет и да увеличи латентността, което ще се отрази на бързината на реакцията на чувствителни към времето приложения, като например видеоразговорите, онлайн игрите и мониторинга на фондовата борса.
За какво е подходяща VPN услугата?
Като се имат предвид предимствата и недостатъците на използването на VPN, абонирането за VPN услуга не изглежда чак толкова полезно. Въпреки това, според мнението на някои експерти, ако се абонирате за VPN услуга, то трябва да е поради тези две причини:
Достъп до съдържание с географски ограничения: VPN дава възможност на потребителите да гледат съдържание, блокирано за определен регион, като по този начин изглежда, че се свързват от други държави. Това може да е полезно за достъп до услуги за стрийминг или уеб сайтове, достъпни само в определени райони.
Защита на данните в публичните мрежи: VPN мрежите са полезни в обществените Wi-Fi мрежи, тъй като криптират данните, което не позволява на любопитните да прихващат информацията. Тази допълнителна поверителност може да бъде ценна на обществени места, но не замества другите мерки за сигурност.
VPN мрежите служат за определена цел, но не са окончателният отговор на въпроса за онлайн сигурността или анонимността. Те са полезни за защита на вашето устройство, когато използвате обществен Wi-Fi или имате достъп до съдържание с географски ограничения. Въпреки това, с оглед на цените на VPN услугите, които стават значително по-скъпи след първата година на абонамента, ограничената онлайн защита и недостатъците, които получавате от използването им, наистина ли си струва да плащате за тях?

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *